Görüntüleme: 103
1 0
Okuma Süresi:4 Dakika, 15 Saniye

Kapasite, pil içinde tutulan güç miktarını ifade eder. Pil kapasitesinin birimi “mAh”dir ve bu nedenle Çince adı miliamper-saattir (kurşun depolama pilleri gibi büyük kapasiteli piller, kolaylık sağlamak için genellikle “Ah”, 1Ah=1000mAh ile gösterilir).

Pilin nominal kapasitesi 1300mAh ise, pil sıfır akımla boşalırsa (C, 12v pil kapasitesidir), yani 130mA, pil on saat boyunca (1300mAh/130mA=10h) sürekli çalışacaktır. ); deşarj akımı 1300mA ise, o zaman güç kaynağı süresi sadece bir saattir (gerçek çalışma süresi, pilin gerçek kapasitesindeki bireysel farklılıklar nedeniyle biraz farklıdır). Bu mükemmel bir durumda gerçek bir analizdir. Gerçek çalışmadaki bir dijital cihazın akımı her zaman kesin bir değerde sabit olamaz (Örneğin, bir kamera, çalışma akımı, sıvı kristalin boşluğu veya kapanması nedeniyle daha büyüktür {ekran | LCD | dijital ekran | alfanümerik display} ekran, el feneri vb.

Şarj edilebilir pillerin türü

Burada şarj edilebilir pil kategorilerini ve ilgili terimleri tanıtacağız. Şimdi, AAA (yaygın olarak No. 7 olarak anılır) ve AA (genellikle No. 5 olarak anılır) normal piller, dijital ürünlerde en çok kullanılanların geniş kullanımı ve birkaçı özel piller kullanır. Görünüşlerine rağmen içindeki piller 3 tipe ayrılıyor: Ni-Cd Pil, Ni-Mh Pil ve Li-on Pil.

Nikel-kadmiyum şarj edilebilir pil

Nikel-kadmiyum şarj edilebilir piller, voltajın 1,7 katında, tipik olarak üç yüz ila sekiz yüz kez şarj edilebilir. Kapasitans, şarj ve deşarjın beş yüz katı kadar düşebilir ve yalnızca %85’e ulaşabilir. Nikel-kadmiyum pillerin dezavantajı, şarj ve deşarj sırasında, tipik olarak ayırıcıya nüfuz ederek dahili sinir lifi kısa devrelerine neden olan iğne benzeri kadmiyum kristallerinin katot üzerinde büyüyebilmesidir.

Peki pilin “hafıza etkisi” nedir? Nikel-kadmiyum piller için, pilin negatif kutbu geleneksel yöntemle dövüldüğünden, kadmiyum taneleri nispeten kabadır. Nikel-kadmiyum piller tamamen boşalmadan önce yeniden şarj edilebilirlerse, kadmiyum tanelerinin pil boşaldığında karıştırılması ve yazılması muhtemelen çok kolay olacaktır. Boşaltma platformu. Pil, bu deşarj platformunu depolayabilir ve bir sonraki döngüde deşarjın bitmesi nedeniyle kullanabilir. Bataryanın kendi kapasitesi bataryayı daha düşük bir platforma boşaltacak olsa da batarya bu düşük kapasiteyi ancak ön deşarj yönteminde akılda tutabilir. Başka bir deyişle, 12v pil kapasitesi küçülür, yani sözde “hafıza etkisi”.

Ni-MH şarj edilebilir pil

Nikel-metal hidrit pillerin enerji yoğunluğu, nikel-kadmiyum pillerinkinden daha büyüktür ve bu nedenle, aynı hacme sahip nikel-metal hidrit pillerin kapasitesi, nikel-kadmiyum pillerin iki katına ulaşacaktır. Aynı zamanda zararlı metaller içermez ve ayrıca çevre dostudur. Aynı zamanda, Ni-MH pil öncelikle “hafıza etkisini” ortadan kaldırır. yüksek bir şarj gücüdür ve iki saat içinde %85 oranında şarj olabilir. Bununla birlikte, bu tür pillerin şarj cihazının tesisi mekanik olarak durdurmaya hazır olması aşırı şarj ve aşırı deşarja karşı bağışık değildir, aksi takdirde pile zarar verir.

Avantajlarına dayanarak, nikel-metal hidrit piller, neredeyse tamamen nikel-kadmiyum pillerin yerini almıştır. Artık piyasadaki en geleneksel AAA ve AA piller nikel-hidrojen piller olacak. Düşünce AA nikel-hidrojen pillerin kapasitesi 1500-2600mAH’a ulaştığında, düşünce AAA nikel-hidrojen pillerin kapasitesi 650-800mAH’a ulaşır. Sadece birkaç yüz mAH kapasiteli nikel-kadmiyum piller nadiren görülür, ancak nikel-hidrojen piller kadar verimli değildirler. Uygun maliyetler için nikel-kadmiyum pillere karar vermeniz önerilmez. Kapasite seçimi ile ilgili olarak, elektronik ürünlerin mevcut LCD ekranları giderek büyümüştür ve büyük kapasiteye sahip ürünler, yapılabilecek en fazla miktarda seçilmelidir.

Lityum iyon batarya

Genellikle çok ünlü metalik element pilimiz genellikle birden fazla hücreyi seri olarak bağlar ve bu nedenle voltaj değişimi 3V ile 4V arasındadır (nominal voltaj 3.5V’dir). Metal lityum iyon piller olmayacak, ancak lityum iyon pil metal lityum doğal felsefesinden daha güvenlidir. Gerekçe, lityum iyon durumunu kullanmasıdır. Lityum-iyon pilin akıcı bir sıvı çözeltisi yoktur, ancak elektriği iletmek için bileşik bir çözeltiye dönüştürülmüştür. Nikel-hidrojen pil ile karşılaştırıldığında, lityum-iyon pil %30 ila %40 daha hafif olacak ve %60 daha yüksek kapasiteye sahip olacaktır. Hafıza etkisi yoktur ve daha yüksek şarj ve deşarj süreleri vardır.

Lityum-iyon piller genellikle normal AA, AAA formlarında görünmezler, ancak elektrikli cihazlar tarafından pilin derecesi ve şekli üzerindeki kısıtlamalara uygun olarak çeşitli şekillerde yapılır. Esneklik sağlam değildir ve pil, kullanılan kesin veya eksiksiz bir ürün Serisi için uygundur. Çeşitli boyutları nedeniyle, lityum iyon pillerin kapasitesi ek olarak daha da farklıdır.

Pil kapasitesini kontrol etmenin kolay bir yöntemi vardır: piller seri olarak istiflendiğinde voltaj genellikle aynıdır; piller paralel olarak istiflendiğinde kapasite genellikle aynıdır ve bu nedenle voltaj genellikle aynı kalır.

Pil kapasitesinin (C) hesaplama tekniği:

Kapasite (C) = akü deşarjı (sabit akım) (I) × deşarj süresi (saat) (T)

sırayla:

Deşarj süresi(T) = kapasite (C)/deşarj akımı (sabit akım) (I)

Örneğin, bir pil iki saat boyunca 500MA (miliamper) amansız bir akımla boşaldığında, pilin kapasitesi 500MA*2H=1000MAH=1AH olabilir.

Başka bir örnek için, bir pil iki saat boyunca beş amperlik bir akımla boşaldığında, pilin kapasitesi on AH’dir.

Tam olarak şarj edilmiş ve boşalmış piller arasındaki voltaj farkı nedir? Gerçekte, bu pillerin türüne ve türüne bağlıdır. Farklı pil türleri farklı olacaktır. Örnek olarak, cep telefonları için lityum iyon piller 1,6 nominal gerilime ve minimum 3V gerilime sahiptir; Bir pil hücresi, 2V nominal voltaj ve minimum 1,75V voltaj içerir; 12V tipi piller ise minimum 10.5V olmak üzere 12V anma gerilimi içerir.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
100 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir