0 0
Okuma Süresü:3 Dakika, 5 Saniye

Bu makalede, Android Ayarları veya Google Play üzerinden uygulamaların nasıl kaldırılacağı ve kaldıramayacağınız uygulamaların nasıl devre dışı bırakılacağı açıklanmaktadır.

Ayarlar Uygulaması Üzerinden Android Uygulamalarını Kaldırma

Bir Android telefon satın aldığınızda, genellikle önceden yüklenmiş bir yazılımla birlikte gelir. Bu yazılım yararlı olabilir veya telefonunuzun pilini ve işlemcisini can sıkıcı bir şekilde tüketebilir. Bu “ bloatware ” den bıktıysanız , ondan nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Öncelikle, bloatware’in ne kadarının kaldırılabileceğini görmelisiniz.

 1. Ayarlar uygulamanızı açın
 2. Genel sekmesine gidin ve Uygulamalar ve Bildirimler öğesini seçin .
 3. Rahatsız edici uygulamaya dokunun. Üstte iki düğme olacak, Kaldır ve Durdurmaya Zorla . Düğmeler etkinse yanar, kullanılamazsa gri olur.
 4. Kaldırmak için Kaldır’a dokunun .Kaldıramayacağınız uygulamalar, Devre Dışı Bırak olarak etiketlenir veya Kaldır düğmesi devre dışı bırakılır. Bunları daha sonra not edin.

Google Play Store Aracılığıyla Uygulamaları Kaldırma

Ayarlar uygulamasını kullanmayı tercih etmezseniz, uygulamaları Google Play Store aracılığıyla da kaldırabilirsiniz.

 1. Google Play Store’u açın ve menüyü açın.
 2. Uygulamalarım ve Oyunlarım’a ve ardından Yüklendi’ye dokunun . Bu, telefonunuzda yüklü uygulamaların bir menüsünü açacaktır.
 3. Kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun, sizi o uygulamanın Google Play Store’daki sayfasına götürecektir.
 4. Kaldır’a dokunun .

Bloatware ve Diğer Önceden Yüklenmiş Uygulamaları Devre Dışı Bırakın


Bir uygulama kullanmayacaksanız ve aşağıda bloatware’den kurtulmak için tartışacağımız bazı yöntemler konusunda rahat değilseniz, bu uygulamaları devre dışı bırakarak güvenlik açıkları riskinizi sınırlayabilirsiniz. Bir uygulamayı devre dışı bırakmak, çalışmayacağı, diğer uygulamalar tarafından otomatik olarak “uyandırılamayacağı” ve ayrıca uygulamanın dahil olabileceği tüm arka plan işlemlerini kapatacağı anlamına gelir.

 1. Yukarıdaki talimatları kullanarak uygulamadaki tüm güncellemeleri Google Play mağazası aracılığıyla kaldırın.
 2. Ayarlar uygulamasına girin ve Uygulamalar ve Bildirimler menüsüne gidin, devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaya dokunun.
 3. İzinler’e dokunun ve tüm izinleri devre dışı bırakın. Bu, daha sonra etkinleştirmek zorunda kalırsanız uygulamayı aynı hizada tutacaktır.
 4. Devre Dışı Bırak düğmesine dokunun . Uygulamayı devre dışı bırakmanın diğer uygulamaların işlevini etkileyebileceğine dair bir uyarı alacaksınız. Bunu not edin. Kullanmadığınız bir uygulamayı devre dışı bırakmanın günlük telefon kullanımınızı etkilemesi nadirdir, ancak bu imkansız değildir. Tamam’a basın , uygulama devre dışı bırakılacaktır.

Bloatware’i Tamamen Nasıl Kaldırabilirim?


Bazı durumlarda, bloatware’i ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu senaryoda, en iyi seçeneğiniz telefonunuzu “root” etmektir. Bir Android’i köklendirmek için takip edebileceğiniz eksiksiz bir kılavuzumuz var , ancak köklendirmenin ne olduğunu ve artılarını ve eksilerini sizden önce tartışmalıyız.

“Köklendirme”, yazılım açısından sizi telefonunuzun “süper kullanıcısı” yapar. Android, yaygın bir açık kaynaklı bilgisayar işletim sistemi olan Linux üzerine kuruludur ve Linux’ta “kök”, cihazın kaptanıdır. Bir bilgisayarın dahil olduğu tüm uygulamaları, eylemleri ve diğer davranışları onaylar.

Bir üreticiden veya operatörden bir telefon satın aldığınızda, genellikle “root” olmazsınız. Taşıyıcıların ve üreticilerin bir cihazı uzaktan onarmasına ve güncellemesine izin vermek gibi birçok nedenden dolayı. Bununla birlikte, bazıları, üreticiler ve taşıyıcılar tarafından ayrılan bu ayrıcalığın, iş bloatware söz konusu olduğunda kötüye kullanıldığını iddia edebilir. Onların görüşüne göre bu, bir ev sahibinin çocuklarına canları ne zaman isterse, ne zarar verirlerse versinler oynamaları için bir oda ayırmanızı istemesine benziyor. Belki sessiz kalırlar, belki evi yakarlar, ama neden paçayı kurtarasın ki?

Ana avantaj, Google’ın stok sürümünden, verilerinizi tamamen kilitleyen NSA’nın son derece güvenli “Fishbowl” sürümü gibi özel tasarımlara kadar, istediğiniz her türlü Android’i yükleyebilmenizdir. Telefonu köklendirmenin ana dezavantajı, çalışması için tüm sorumluluğu üstlenmenizdir. Bir telefonun köklenmesi, belirli güvenlik özelliklerini devre dışı bırakabilir, belirli uygulamaları indirmenizi engelleyebilir. Potansiyel olarak cihazınızı “tuğlalamak”, yani yazılımına kazara zarar vererek kalıcı olarak devre dışı bırakmak için kapıyı açacaktır. Ayrıca geçersiz kılabilir veya başka türlü olabilir.

Köklendirme, telefonunuzun belleğini tamamen silmek için bilgisayarınızda üçüncü taraf bir uygulama kullanmak ve Android’i sıfırdan yüklemek gibi birçok yaklaşımla yapılabilir. Rehberimiz (yukarıda) daha fazla bilgi sunabilir, ancak teknolojiyle rahatlık seviyenize bağlı olarak root yapıp yapmamayı ve cihazınızı nasıl rootlayacağınızı seçmelisiniz. Bir şey seni rahatsız ediyorsa, yapma.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir