Görüntüleme: 64
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 6 Saniye

Enerji bir insan için, iş yapabilme kapasitesidir, Potansiyel kimyasal termal ve benzeri gibi çeşitli formları bulunmaktadır. Enerji kendini bir vücuttan diğerine aktarmaktadır. Sadece benzinle çalışan bir araba gibi insan vücudunun da çalışması için enerjiye ihtiyacı bulunmaktadır. karbonhidratlar, vitaminler, proteinler ve benzeri gibi insan diyetinde ki enerjinin çoğunu sağlar. Bununla birlikte bir çok insan da kendilerine ihtiyaç duydukları kadar enerji desteği vermek için beyaz etiketli, Afrika mango takviyeleri ve daha bir çok takviye çeşitlerine yönelebiliyorlar. Bu takviyeler özellikle kilo vermeyi hedef almış kişiler için faydalı olarak görünmekte. Çünkü, sonuç olarak kilo vermeye yardımcı olan bağırsak ve sindirim sağlığını iyileştirerek, enerji seviyelerini arttırmaya yardımcı olabilirler.

Vücudun neden enerjiye ihtiyaç duyduğuna dair bazı nedenler?

Vücut, hayatta kalmak, büyümek, ısınmak ve hareket etmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Yiyecek ve içecekler enerji kaynaklarıdır. Diyetin yağ, karbonhidrat, protein ve alkol içeriğinden elde edilir.

 1. Temelde Metabolizma: – Dinlenirken vücudunuzun çalışmasını ve yaşamasını sağlamak için gereken minimum enerji miktarı, bazal metabolizma hızı veya BMR olarak bilinir. BMR, enerji depolamasının yaklaşık %60-70’ini tüketir. Enerji, dinlenme durumunda dolaşımı, solunumu, sindirimi, atılımı ve diğer kritik organ süreçlerini destekler.
 2. Vücut kompozisyonu için Enerji: – Erkekler doğal olarak daha kaslıdır; erkekler kadınlardan daha fazla enerji kalorisine ihtiyaç duyar. Kas, vücuttaki metabolik olarak en aktif dokudur ve diğer dokulardan daha fazla enerji gerektirir.
 3. Besinlerin vücudumuzda emilimi ve sindirimi:- Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi, besinlerdeki besinlerin sindirimi ve emiliminin günlük enerji kaynaklarınızın %5 ila %10’unu gerektirdiğini söylüyor. Karbonhidratlar, protein ve lipidlerin tümü, diyet bileşimi tarafından farklı şekilde işlenir.
 4. Fiziksel Güç veya enerji: -Egzersiz, emek ve oyun, bedensel güç veya enerji tarafından sağlanan dış işlevlerin örnekleridir. 
 5. Zihinsel durum için kullanılan enerji: – Hayatınızı sürdürmek, desteklemek ve korumak için beyninizin sabit bir enerji kaynağına ihtiyacı vardır.

Yorulduğunda nasıl anında enerji elde edilebileceğinden bahsedelim mi?

Anında enerji elde etmenin birkaç yolu vardır, bunlar: –

 1. Gün ortasında egzersiz yapın: – Öğleden sonra enerji çöküşünün geldiğini hissettiğinizde, zamanınızı gereksiz şeylerle harcamak yerine spor salonuna gidin. Çalışmalara göre, egzersiz yapmak, işyerinden uzakta geçirilen zamanı telafi edecek kadar üretkenliği artırabilir.
 2. Çikolata tüketin: – Çikolata kafein içerir, ancak hızlı bir destek sağlamasının tek nedeni bu değildir. Kakao flavonoidlerinin ruh halini iyileştirdiği ve bilişsel yetenekleri geliştirdiği kanıtlanmıştır.
 3. Güçlü bir erteleme zamanı: – Günün ortasında kısa bir şekerleme yapın. Araştırmalara göre, gece uykusunu bölmeden günü geçirmek için ideal uyku miktarı 10 ila 20’dir. Bir veya iki saat vücutta hızlı enerji üretebilir.
 4. Bir yudum kahve alın: – Arka arkaya altı fincan kahve, anında çarpışma modu için bir reçetedir. Bununla birlikte, genellikle bir bardak yeterlidir. Bir araştırmaya göre, uzun mesafeli seyahatlerde yorgun kalmanız için tek bir fincan kahve yeterliydi.
 5. Düzenli yemek yiyin: – Vücudun ayrıca, bir motorlu taşıtın çalışması gerektiği gibi, yiyeceklere ışık tutan yakıta ihtiyacı vardır ve onsuz, enerji seviyelerimiz ve ruh halimiz düşebilir. Düzenli, sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar ise bilişsel işlevi artırmaya yardımcı olabilir.
 6. Gülmek:- Kahkaha sağlık için önemlidir ve ünlü bir stres gidericidir, ancak araştırmalar enerji seviyelerini de artırabileceğini göstermektedir.
 7. Genişletin: – Birkaç masa uzanması yeterli olsa da, araştırmalar biraz yoganın depresyon, anksiyete ve stresle ilgili diğer hastalıklara yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 8. Soğuk veya buzlu suyla duş: – Kutup ayısı yüzmek ana olaydır. Araştırmacılar ayrıca vücut için anında enerji üretmek için 3 dakikalık soğuk bir duşun yeterli olabileceğini söylediler.

Çözüm Olarak:

Vücudumuz kendisine verilen enerjinin hemen hemen %7’si ile ısıtılır. Termal enerji sabit bir vücut ısısını korumamıza yardımcı olabilir, mekanik enerji hareket etmemize yardımcı olan bir enerjidir ve elektrik enerjisi sinir sinyallerine çarparak beynimize bilgi gönderir. Kimyasal enerji, yemeklerimizden alınan enerjiyi ve vücutta depolamak için kullanılır. Ayrıca, bu nedenden dolayı insanlar bazen ek bir destek için takviyelere yönebilir. Genel olarak enerji insan vücudunda önemli bir rol oynamaktadır ve bu nedenle doğru gelişimi sağlamak adına enerji seviyenizi yüksek tutmak her zaman önemlidir.

Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi, yorum kısmında paylaşarak okuyucularımızı bilgilendirebilir, fikir alışverişin de bulunabilirsiniz. Düşüncelerinizi önemsiyoruz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir