Görüntüleme: 118
0 0
Okuma Süresi:7 Dakika, 41 Saniye

Beyzbol, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde eski bir spor olarak popülerlik kazanmıştır. Bu ülkelerdeki çoğu insan için en sevdikleri eğlencedir. Daha önce Red Stockings olarak bilinen Cincinnati Reds, 1869’da oyunu oynayan ilk profesyonel takımdı.

Daha sonra oyun, beyzbolun temellerine ivme kazandırmaktan, bugün Kuzey Amerika bölgelerinde popüler bir spor ve aynı zamanda en sevilen eğlence olarak var olduğu forma doğru ortaya çıktı .

Beyzbol oynamayı ve oyunun diğer yönlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Beyzbol nedir?

Beyzbol , iki takımdan dokuz oyuncunun dört tabanlı bir elmas şeklinde bir devrede yer aldığı bir açık hava sporudur. Her iki takım da kendi sıralarında vuruş yapar ve sahaya girer ve atış yapan takımdan bir oyuncu (bir atıcı), vuruş yapan takımın oyuncusunun vurmaya çalıştığı bir topu atar. Kanada ve ABD’de popüler bir spordur.

Oyunun amacı

Her takım için oyunun birincil amacı, koşular açısından diğerini geçmektir. Bir oyuncu, bir topa vurduktan sonra dört üssün etrafında koştuğunda bir koşuyu tamamlar. Bu amaçla olabildiğince uzağa vurmaya çalışırlar.

Toplamda dört temel vardır. Bir oyuncu etiketlenmeden önce tüm üslerin etrafında koşmayı tamamladığında, takımlarından yeni bir oyuncu vuruş için gelir.

Beyzbol Oyunu oynamak için hangi ekipmana ihtiyacınız var?

Beyzbol, en başından itibaren aşılanması gereken disiplin gerektiren bir spordur. Çocuklara beyzbol oynamayı öğretme konusunda çalışan antrenörler , bir oyuncunun bir oyundaki başarısında belirleyici bir rol oynadığı için genellikle ekipman seçimine odaklanır.

Ekipmandan bahsetmişken, bir oyuncunun oyuna girmeden önce sahip olması gereken bazı temel özellikler vardır. Büyük ölçüde, bir beyzbol maçında oynayan bir oyuncuya bağlıdır. Ekipman parçaları arasında eldivenler, bir sopa, bir safra, bir kask ve pedler bulunur.

Eldivenler söz konusu olduğunda, oynadıkları rollere göre farklı oyuncular için farklılık gösterirler.

Beyzbol Oyunu Nasıl Oynanır ?

Bir oyuna katılmadan önce, oyuncuların beyzbol oyununun nasıl oynanacağını bilmesi gerekir . Bununla bağlantılı önemli yönleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Dokuz Oyuncu

Bir beyzbol maçına iki takımdan dokuz oyuncu katılır. Bir ligin doğasına bağlı olarak, ev sahibi plaka ile dış saha çitleri arasındaki mesafe söz konusu olduğunda. Bu faktöre bağlı olarak, 200 fit ile 400 fit arasında değişebilir.

Bir oyunda bir tarafı temsil eden dokuz oyuncu, yakalayıcı, kısa stoper, iç saha oyuncuları ve dış saha oyuncuları olarak kendi rollerine göre dört başlık altında ayrılabilir.

Sporda sadece bir yakalayıcı bulunurken, aynı takımdan üç dış saha oyuncusu ve dört iç saha oyuncusu yer alır.

İç saha oyuncuları üslere yakın duruyor . Ayrıca, kısa stop olarak adlandırılan bir oyuncu da ikinci ve üçüncü kaleci arasında yer alır.

Bir vurucunun vuruş alanlarını göz önünde bulundurarak, hem iç saha oyuncuları hem de dış saha oyuncuları, ihtiyaç duyduklarında oyun boyunca pozisyonlarını değiştirebilirler.

yunuslama

Yetenekli , bir beyzbol maçında bir takımın zaferinde hayati bir rol oynar. Arka ayaklarını kısa bir tümseğin lastiğine yerleştirirler ve topu gövdenin orta kısmı ile bir vurucunun dizleri arasındaki alana atarlar.

Bu amaçla, yan koldan, üstten ve el altından birden fazla yörüngeye top atabilirler.

Atıcının amacı, bir vurucunun topa vurmasını engelleyerek puan almasını kısıtlamaktır. Bunu başarmak için, sürahi hızlarını ve konumlarını değiştirerek topları bir hamura atar.

Diğer yandan vurucular, topa güç ve becerilerle vurarak doğru puanlama alanlarından göndermeye çalışırlar.

Bir sürahi, varyasyonlar için bir hızlı top veya bir eğri top veya bir mafsal topu seçebilir. Genellikle, sürahi bir meyilli aldatmak için bu seçeneklerden birini seçer.

Sürahiler, ya üç vuruş yapmak için bir meyilli toplar ya da vurucuyu topa kendilerine yakın olan saha oyuncularından birine vurmaya zorlar. Bir sürahi üç vuruşu başarıyla tamamladığında, bir vuruşla sonuçlanır.

Bir vurucu, gövdenin ortası ile bir vurucunun dizleri (veya vuruş bölgesi) arasındaki alana bir zift düştüğünde sallanmazsa, bir vuruş alırlar.

Bir top vuruş bölgesinin dışına düştüğünde, bir top olarak sayılır ve dört top, vurucunun ilk kaleye gitmesini sağlar.

Bir saha oyuncusu, vurucu tarafından vurulduktan sonra zemine temas etmeden önce topu yakalarsa, vurucu oyun dışı kabul edilir.

Ayrıca, bir saha oyuncusu cezalı topu birinci kaleciye atmayı başaramadan üsse ulaşamadıklarında da dışarı çıkabilirler. Bir beyzbol oyununda dokuz vuruş sırası vardır; her vuruşun üç çıkışı vardır.

Bir atıcı dokuz vuruşun tamamında atış yapmayı başarırsa, tam bir oyunun etiketine ulaşırlar. Öte yandan, takımları liderliğini kaybetmeden takımlarından ayrılırlarsa bir galibiyet alırlar.

İsabet

Bir oyunda, bir vurucu topa saha oyuncusu olmayan bir alana vurmaya çalışır. Topa vurduktan sonra, vurucu mümkün olduğunca çabuk ilk tabana ulaşmayı amaçlar.

Bir saha oyuncusu topu kaleciye geri vermeden önce bunu yapmaya çalışırlar. Bunu yapmazlarsa , Beyzbol Oyunu Kurallarına göre ilan edilirler . Öte yandan, bu hedefe ulaşmadaki başarı, tabanda kalmaları anlamına gelir.

Dış sahada topa vurduktan sonra, bir vurucu ikinci hatta üçüncü kaleye gitmeyi düşünebilir. Topu birinci, ikinci, üçüncü kalelere göndererek takımlarının skoruna tek, çift ve üçlü eklerler.

Dış saha çitinin üzerinden oynarken, bazen bir vurucu topu iki faul çizgisi arasında konumlandırmayı başarır. Bu gibi durumlarda, bir ev koşusu kazanırlar. Topu ev sahibi plaka boyunca oynarlarsa, vuruş yaparlar. Tüm üslerde üç oyuncunun huzurunda bir sayıya ulaştıklarında bir grand slam kazanırlar.

Oyun alanı

Bir beyzbol oyun alanı kare şeklinde olmasına rağmen, saha oyuncularının pozisyonları ve bir elmasa benzeyen vurucu nedeniyle elmas şeklinde olarak anılır.

Tüm oyun alanı dört üsse ayrılmıştır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

● Ana üs

● İlk temel

● İkinci temel

● Üçüncü taban

Ana üs, bir vurucunun kapladığı üs, ikinci ve üçüncü üsler ise saha oyuncuları içindir. Bu tabanların yanı sıra, vuruş alanından veya ana tabandan 60,5 fit uzaklıkta konumlandırılmış sürahi yuvası da vardır.

Oyun alanının öne çıkan özelliklerinden biri, dört tabanın da birbirinden 90 fit uzakta konumlandırılmasıdır.

Puanlama

Puanlama için, bir vurucu, bir saha oyuncusu topu koştukları üssün kalecilerine atmayı başarmadan önce, dört tabana da vurmalı ve tabanlardan birine yapmalıdır. Topu kalabalığa çarptıklarında eve koşarlar.

Mevcut olandan başka bir üsse geçemeyeceklerini hissederlerse, o belirli üsde durmayı seçebilirler. Ancak bunu, etiketlendikleri andan önceki herhangi bir anda yapmaları gerekir.

Bir tabanda iki veya daha fazla oyuncu olması koşuluyla, oyuncuların birkaç puan almasına izin verilir. Bir oyuncu bir üsse, diyelim ki birinci üsse ulaştığında, ikinci ve üçüncü üsdeki oyuncular temsil ettikleri takım için bir puan almak için ana üsse gidebilirler.

Bir vurucunun puanı, ana plakaya geçebilecek oyuncu sayısını belirler. Oyuncular bir vuruşta maksimumda dört puan alabilirler.

Oyunu Kazanmak

Bir oyundaki vuruş sayısı, sonucunu etkiler. Bu bir ligden diğerine değişebilir. Bununla birlikte, çoğu profesyonel lig, bir oyunda dokuz vuruş sağlayan temel beyzbol kurallarına bağlı kalır. Dokuz devrede diğer taraftan daha fazla sayı yapan takım oyunu kazanır.

Bir liderliği güvenceye almak, ev sahibi takım için de önemlidir, çünkü böyle bir durumda, son vuruş yaparlar. Beraberlik varsa, takımlardan biri kesin bir üstünlük elde edene kadar oyun devam eder.

Beyzbol oynamaktan kaçınmanız gerekenler

Profesyonel beyzbol oynayan oyuncuların , oyunu doğru ruhla oynamak için birkaç şeyi akıllarında tutmaları gerekir. Bir oyuncunun yapmaktan kaçınması gereken bazı şeyler vardır. Beyzbolun ana kurallarıolarak da bilinen bu kurallar şu başlıklar altında sınıflandırılabilir:

 • Herhangi bir oyuncu için, bir beyzbol maçında steroid almak kesinlikle hayır-hayır çünkü kariyerlerini mahvedebilir ve ailelerinin hayatlarını etkileyebilir.
 • Her takım, vuruş becerileri açısından bir takımda en alt sıralarda yer alan atıcıyı yürümekten kaçınmalıdır.
 • İster vurucu ister sürahi olsun, oyuncular takıma avantaj sağlamak için önceden belirlenmiş bir plandan uzaklaşmaktan kaçınmalıdır.
 • Birkaç hızlı çıkışın ardından, vurucu ilk atışta sopayı fırlatmaktan kaçınmalıdır.
 • Vurucu topa tam güçle vurmasa bile, saha oyuncuları rahat olmak yerine ayakları üzerinde hızlı olmalıdır.

Beyzbol Kuralları Oyun Kuralları

Oyunu doğru ruhla oynamak için her iki takımdaki oyuncuların da kurallarına göre oynaması gerekir. Aşağıdaki noktalar , kurallara göre beyzbolun nasıl oynanacağını tanımlar .

 • İki takım, her biri 9 oyuncu ile beyzbol oyunu oynuyor .
 • 9 oyuncunun tümü , iç saha oyuncuları, dış saha oyuncuları, sürahi, yakalayıcı ve kısa stoper rollerine göre pozisyonlarını alır .
 • Her iki tarafın vuruşu maksimum 9 vuruştan oluşur. Beraberlik durumunda, her iki takım da kazanmak için ek bir tur oynar. 9. vuruşta ikinci vuruşu yapan takım öndeyse vuruşunu tamamlamasına gerek yoktur.
 • Her takım vuruş sırasına karar verme fırsatına sahip olur. Karar verildikten sonra, her takım buna bağlı kalmalıdır. Gerçi Beyzbol kuralları yedek katılmasına uygun, sadece onlar yerine oyuncuların yerine oynayacak gerekir.
 • Topa vurduktan sonra, vurucu ilk tabana ulaşmaya çalışmalı ve vücudunun bir kısmının taban ile temasını sağlamalıdır. Bundan sonra, etiketlenmeden önce, mümkün olduğu kadar çok üsse ulaşmaya çalışabilirler.
 • Dışarı çıkmadan önce, her bir vurucu en fazla üç vuruş alır. Bir vuruş, bir vuruş için sallandıktan sonra bile, bir vurucunun sopa ve top arasında bir temas kurmayı kaçırmasıdır. Bir top bırakmalarına izin verilmesine rağmen, vuruş alanı içindeyse topa vurmalıdırlar. Kendi vuruş bölgeleri içindeyken topa vuramazlarsa, oyun dışı ilan edilebilirler. Bir sürahiden gelen art arda dört top, vurucu sopasını sallamadan vuruş bölgesini kaçırırsa, vurucu ilk kaleye hareket edebilir.
 • Bir oyunda herhangi bir zamanda, bir vurucu işgal ettiği yerden başka bir üsse koşabilir.
 • Bir meyilli üç şekilde atılabilir: üstü çizili, zorla ve etiket çıkışları.

Beyzbol Oynamak İçin Okur musunuz?

Beyzbol, başarı için strateji, beceri, disiplin ve doğru ekipman setinin birleşimini içeren bir oyundur. Oyunda başarılı olmak için bir oyuncunun bu cephelerdeki tüm üsleri kapsaması gerekir. Bununla birlikte, oyunu doğru ruhla oynamak için oyunun kurallarına göre oynamaları ve beyzbolun ana yasaklarından kaçınmaları gerekir.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir