Görüntüleme: 171
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 21 Saniye

Bir ebeveynin görmek isteyeceği son şey, başka bir yetişkinin çocuğunu azarlamasıdır. Sizi öfkelendiriyor ve olumsuz duygular tarafından ele geçiriliyor ve bu yoğun durumun tamamen normal bir evrimsel nedeni var . Temel olarak beyninizin eski sürüngen kısmına tehlikenin üzerimizde olduğunu bildirir. Kalp atış hızınız, hormonlarınız sisteminizi doldurur ve “kaç ya da savaş tepkisi” başlar.

Ancak, sağduyulu kalmak ve durumu kibar ve yapıcı bir şekilde ele almak önemlidir.

Öncelikle kendinizi bir durumda öne sürmek, konuşmanın dinamiğini tamamen değiştirir. Çocuğunuz, kendi yaşındaki birine karşı daha saygılı olması gerektiğinden, kendini güvende ve korunmuş hissediyor – şu anda durumun nihai otoritesi onlar değil.

Bu tekniği deneyebilirsiniz: diğer kişinin duruşunu ve vücut duruşunu taklit etmek. Buna yakınlık yaratmak denir ve potansiyel çatışmayı çözmenin ve gerçek ve güvenilir görünmenin güçlü bir yoludur.

Tepki Vermeden Önce Durumu Değerlendirmelisiniz

Öfke asla akıllıca bir danışman değildir, bu nedenle kendinizi sakinleştirmeniz ve durumu mantıklı bir şekilde ele almanız çok önemlidir . Bir nefes alın ve tüm çile hakkında bilgi toplayın. Çocuğunuzun hatalı olması tamamen mümkündür: başka bir çocuğa çarpmış, birinin malını kırmış, sınıfta yaramazlık yapmış vb.

Dürtüsünüz diğer kişiye saldırmak olabilir, ancak roller tersine dönseydi bu durumda ne yapardınız düşünmekte fayda var.

Çocuğunuza anlaşıldığını hissettirin

Tüm durum çocuğunuzun yönünü şaşırmış veya korkmuş hissetmesine neden olabilir. Çocuğunuza karşı sabırlı olmak ve duygularının anlaşıldığını ve onaylandığını hissettirmek önemlidir . Göz seviyelerine inin ve neler olduğunu açıklamalarını isteyin. Bu noktada muhakemenizi durdurun ve olaylara ilişkin yorumlarını dinleyin.

Çocuk anlaşıldığını hissederse, söylemek zorunda olduğunuz şeyi anlaması ve gelecekte davranışlarını yeniden gözden geçirmesi daha olasıdır.

Diğer kişiyle doğrudan konuşun

Biriyle doğrudan konuşmak, genellikle kaba ve umursamaz olmakla eş anlamlıdır. Ancak çalıların etrafından dolaşmak düzenli olarak yarardan çok zarar verir.

Diğer kişiyle açık sözlü olun. Çocuğunuzu disipline etmenin kesinlikle sizin endişeniz olduğuna inandığınızı ve duruma karışmamaları halinde bunu takdir edeceğinizi onlara kibarca bildirin. Ayrıca, durumu tersine çevirmelerini de önerebilirsiniz – çocuğunu azarlayan sizsiniz (eğer ebeveynler kendileri ise).

Doğrudan olmak , durum hakkında diplomatik, sakin, dürüst ve açık fikirli olurken bir miktar  iddialı olmayı gerektirir.

Stresi azaltmak için mizahı kullanın

Kötü görüyorsanız, düşündüğünüz son şey şaka yapmaktır. Ancak mizah, zor durumları dağıtma ve stres seviyelerini düşürme konusunda büyük bir kapasiteye sahiptir . Neşeli bir fıkra anlatmak, çevrenizdeki insanları anında size daha yakın hissettirebilir. Ayrıca olayın aciliyetini ve ciddiyetini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ve ilgili tüm taraflara işlerin durumu hakkında yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Elbette, yaptığınız belirli şakalara dikkat etmelisiniz. Bazı mizah türleri alaycı ve aşağılayıcı görünebilir ve kesinlikle işleri daha da kötüleştirebilir.

Mizah Terapisi ve Gülmenin Gücü yazımızı inceleyip, okuyabilirsiniz

Sınırları belirleyin

Söz konusu yetişkin, çocuğunuzun hayatında bir otorite figürüyse (okul öğretmeni, antrenör, akraba), benzer durumları önlemek için sınırlar koymak önemlidir. Tabii ki, çocuklarınızın sınıfta ya da sahada çılgınca koşması için yeşil ışık talep etmiyorsunuz. Sadece o kişinin sizin evde kullandığınız disiplin tekniklerinin aynısını kullanması için pazarlık yapıyorsunuz. Bu şekilde, çocuğunuzun gözünde neyin doğru neyin yanlış olduğu ve yanlışların nasıl cezalandırılacağı konusunda tutarlı bir görüş oluşturmuş olursunuz.

Durumu çocuğunuza açıklayın

Ortalık yatıştığında, her şeyi tartışmak ve sabırla açıklamak önemlidir. Bu adım çok önemlidir çünkü hataları nasıl algıladığınız, çocuğunuzun hatalar ve aksiliklerle nasıl başa çıktığı üzerinde uzun süreli etkilere sahip olabilir.

Çocuğunuzu rahatlatın ama ona acımaktan kaçının . Zararlı bir mesaj gönderebilir – tamamen haklılar veya neyin en iyi olduğunu bilemezler. Bunun yerine, pozisyonunuzda kararlı olun ve bu tür eylemlerin neden istenmediğini sakince açıklayın:

“Ahmet’in oyuncağını aldın. Sizce bu ona nasıl hissettirdi? En sevdiğin oyuncağını alsa sen de aynı şeyi hissetmez miydin?”

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınıza otoriteye saygı duymayı ve kabul edilen sosyal normlara göre davranmayı öğretmek sizin görevinizdir. Kendilerini bir topluluğun (sınıf, spor takımı, oyun alanı) bir parçası olarak tanımaları ve bu gruplardan sorumlu kişilerin olduğunu fark etmeleri gerekir. Örneğin, çocuğunuz sınıfta yaramazlık yaptığında, öğretmenin bunu belirtme ve bu tür eylemlerin neden istenmediğini açıklama hakkı vardır.

Ancak çocuklara öfkeyle davranmanın ciddi sonuçları vardır . Bir çocuğa bağırmak benlik saygısını azaltabilir, kaygıyı artırabilir ve taraflar arasındaki güveni kırabilir.

Çocuklarımızla ortak paydada buluşup onlara hak ettikleri saygı ve sabırla davranmak yetişkinler olarak bizim görevimizdir.

Kendinizi hiç benzer bir durumda buldunuz mu? bu konu hakkında, fikirlerinizi ve yorumlarınızı, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir