Görüntüleme: 76
0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 55 Saniye

Boşanmanın Çocukların yaşamına ve gelişimine etkisi söz konusu olduğunda Anne babanın boşanması ile tüm aile etkilenir. 

Ancak en çok etkilenen üyeler ailenin çocuklarıdır, çünkü ebeveynlerin ayrılığı onlar üzerinde travmatik bir etkiye sahiptir. Her durumda, boşanma çocukları her zaman duygusal olarak yıkar ve ailelerinin parçalara ayrıldığını gözlemlemeye yatkın hale gelirler. 

Bazı çocuklar konuyu uygun bir anlayışla ele alabilirken, çoğu durumda boşanma, çocukların yaşamı ve genel gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiyi yansıtır.

Çocukların Yaşamı ve Genel Gelişimi Üzerindeki Belirgin Etkileri:

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri yaşlarına, cinsiyetlerine ve ilişkili faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı çocuklar konuya anlayışlı bir şekilde yaklaşabilirken, diğerleri geçişe uyum sağlamayı çok zor bulabilir.

Çocukların yaşamı üzerindeki en yaygın olumsuz etkileri şunlardır:

Kötü Akademik Performans

Boşanma aileyi, özellikle çocukları zor durumda bırakır. Değişikliklere uyum sağlamayı zor buluyorlar ve genellikle dikkatleri dağılmış ve kafası karışmış hissediyorlar. Bu dikkat dağınıklığı, onların zayıf akademik performanslarına ve kötüleşen notlarına yansır. Stres nedeniyle okul çalışmalarına odaklanmayı zor buluyorlar ve dikkatleri dağılıyor gibi görünüyor.

Sinirlilik

Çoğu zaman, çocuklar boşanma durumuna kesin bir tepki vermenin yolunu bulamadıkları için, çoğu zaman sürekli kızgın veya sinirli hissetme eğilimindedirler. Öfkelerini, ebeveynlerine, arkadaşlarına veya diğer aile üyelerine karşı asgari nedenlerle gösterebilirler.

Yıkıcı Davranış

Belirli çözülmemiş çatışmalar genellikle boşanma sırasında bazı beklenmedik risklere yol açabilir. Bazı araştırmalara göre, ebeveynlerinin boşanmasıyla karşı karşıya kalan çocukların suç işleme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bu çocukların sigara, alkol ve benzeri bağımlılık yapan alışkanlıklar edinmeleri nedeniyle sağlık durumları da bozulmaktadır.

İlginizi Çekebilir; Biri Çocuğunuzu Azarlarsa Ne Yapmalısınız?

Evlilikte Güven Kaybı

Küçük yaşlarda boşanma yaşayan çocuklar, evliliğe adım atarken kendileri boşanmaya daha yatkındırlar. Çoğu zaman, bu tür bağlara olan inançlarını ve evliliğe olan güvenlerini kaybederler.

Sağlık sorunları

Çocuklar, ebeveynlerinin boşanması üzerine çok fazla stresle karşı karşıyadır . Zihinsel sağlık sorunları ile birlikte fiziksel sağlık sorunlarını da yansıtabilirler. Stres, uykusuzluk ve benzeri sorunlardan dolayı hastalanmaya ve hatta depresyona girmeye daha yatkındırlar. 

Çözüm:

Boşanma ebeveynler arasında sürse de çocuklar üzerinde belirgin bir etki bırakır. Çocukların velayetini almak için  avukat tutulabilir. Ancak, boşanmanın sonuçları ne olursa olsun ve velayet ne olursa olsun, çocuklar üzerinde ömür boyu etki bırakan önemli miktarda acı çekerler. Bu nedenle, herhangi bir karar vermeden önce, ebeveynler çocukları üzerindeki etkinin ne olacağını anlamalı ve sonunda ne yapmak istediklerine odaklanmalıdır.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir