Görüntüleme: 406
0 0
Okuma Süresi:2 Dakika, 34 Saniye

Bir çok kişi ve kuruluşlar, bulut bilişimi sunucu depolama, veritabanı, ağ oluşturmak, yazılım, analitik ve çevirimiçi zeka olarak hareket etmek için kullanmıştır. Ancak söz konusu platform, kullandıkları bulutta güvenliği olmayan işletme sahiplerine, şirket çalışanlarına ve şirketin kendisine zarar verebilme ihtimali yüksek olan, sibar suçlara karşı oldukça savunmasız olabiliyorlar, Bu nedenle günümüzde var olan çeşitli siber suçlar nedeninden sebep, özellikle bu çağda bir bulut bilişim güvenlik stratejisine sahip olmak, gerçek anlamda önemli ve etkili bir yöntemdir.

Bulut Güvenliğine Sahip Olmanızın Nedenleri

Organizasyonun bir parçası olarak, siber güvenlik çözümleri hizmetine sunulması amacında, dikkate alınması gereken bir çok neden bulunmaktadır, bu nedenlar arasında sizlerle bazılarını paylaşmak istiyoruz, işte bazı sebepler;

  1. Güvenlik İhlalinden Kaçının – Bir güvenlik ihlali, bir şirketin büyük miktarda para kaybetmesine neden olabilir ve tespiti beklenenden daha uzun sürebilir. Ayrıca, bulut bilişim sağlayıcısı tarafından alınan önlemler olabilir, ancak ekstra güvenliğe sahip olmak, şirketin bir güvenlik ihlaliyle karşı karşıya kalması durumunda çok daha büyük kayıplardan kaçınmasına da yardımcı olacaktır.
  2. Uzaktan Çalışmanın Güvenliğini Sağlar – Bulut bilişim, uzaktan çalışan insanlar için faydalı hale geldi, ancak aynı zamanda şirketlerinin verilerini savunmasız hale getirdiği için bir dezavantaj haline geliyor. Ancak bulut güvenliği, çeşitli siber suçların, özellikle de uzaktaki çalışanlarının çeşitli kötü amaçlı yazılım ve virüslerle risk altında olmasını engelleyecektir. Bu nedenle, kullanılan cihaza ve şirketin bulut sisteminde depolanan verilere daha fazla zarar gelmesinin önlenmesine yardımcı olur.
  3. Uyumluluk – Düzenleyiciler, şirketlerin işlerini durdurmamaları için uymaları gereken standart kurallar belirler. Söz konusu düzenleyiciler, siber suçlular tarafından daha fazla zarar görmemesi için şirketin bulutunda depolanan tüm veri ve bilgilerin güvenliğini sağlamak için işletmelere sorumluluk veriyor. Ayrıca, ürettikleri düzenlemeler, şirketin siber suçluların çalabileceği veri ve bilgilerden sorumlu olduğunu gösterir. Bu nedenle, şirketin bulut güvenliğini güçlendirmek için harici taraflara sahip olmak, bir güvenlik ihlali olması durumunda büyük ölçüde faydalı olacaktır.
  4. Veri Sızıntısından Kaçının – Bir şirketin istemeden bilgileri veya verileri kamuya açıklayarak şirketin itibarının sarsılmasına ve halkın güvenini kaybetmesine neden olduğu durumlar vardır. Ayrıca, zayıf bulut güvenliği, daha büyük bir felaketten kaçınmak için aldıkları zayıf önleyici tedbirler nedeniyle şirketin güvenlik ihlalinin kendilerinden kaynaklandığı bilgisayar korsanlarına karşı hassastır.

Etkili Bir Bulut Güvenliği Stratejisi için Adımlar

Etkili bulut güvenliği sağlamak için, bir şirkete çeşitli şekiller de yardımcı olacak bir plan sağlamak gerekmektedir, ve bunun birden çok yolu bulunmaktadır.

  1. Güvenlik Katmanlama Düzeyleri – Bir şirket, bulut bilişiminde, güvenliğini sağlama ve harici bir bulut güvenlik sağlayıcısı edinme yollarını içerebilecek çok sayıda siber güvenlik katmanına sahip olmalıdır. Bu şekilde, herhangi bir güvenlik ihlali, istenmeyen veri veya bilgi hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım veya virüsten kaçınmak için şirket tarafından alınan çeşitli önleyici tedbirlerle karşı karşıya kalacaktır.
  2. Hesap Verebilirlik Hazırlıkları – Şirketler, işletme çalışanlarının veya tüketicilerinin veri ve bilgilerinin güvenliğini sağlamakla sorumlu tarafları gösterecek sözleşmeler yaptıklarından emin olmalıdır. Ayrıca, şirketin yasal sözleşmelerinden dolayı gelecekteki herhangi bir zararı azaltacaktır.

Bilgiyi ve durumu özetlememiz gerekirse, bulut çeşitli bireyler için faydalı bir platform olarak kullanılmaktadır, bu sebeple, her şirket itibarına zarar verecek olaylardan kaçınma yolunu tercih eder, her bilgi ve veriye büyük önem verirler, çünkü bir şirketin bilgileri verileri ve bu doğrultuda birikimleri önemli bir rol oynamaktadır.

Düşüncelerinizi, fikirlerinizi, yorum kısmın da bizler ile paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz, bilginin gücünü paylaşarak gösterebilir, insanların bilgilenmesini sağlayabiliriz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir