0 0
Okuma Süresü:4 Dakika, 2 Saniye

Evet, kokan bir buzdolabıyla uğraşmanın ne kadar kötü olduğunu biliyoruz ve bu kılavuz size buzdolabından balık kokusunu nasıl çıkaracağınızı gösterecek.

Balık gibi protein açısından zengin ürünler ekşimeye başladığında, ürün kontamine alandan çıkarıldıktan sonra bile çürüklük bazen uzun süre devam eder. Bu arada, balığın kalıcı bir koku vermesi için çürümesi gerekmediğini de belirtmeliyiz.

Çiğ balık, buzdolabından çıkarıldıktan sonra bir süre kalabilen belirgin bir kokuya sahip gibi görünüyor. Buzdolabındaki balığın genellikle buzdolabının her yerine yayılan ve oldukça rahatsız edici keskin bir kokusu vardır. Panik yapmayın, söz konusu saklama tesisi buzdolabınızsa, bu kılavuz size buzdolabından balık kokusunu nasıl çıkaracağınızı gösterecek.

Kokuyu ortadan kaldırırken balıkları koruma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hem tuzlu su hem de tatlı su önemli miktarda tuz içerir. Bu nedenle, çoğu durumda, TMAO adı verilen bir kimyasal, alabalığa uygun bir atmosfer oluşturmak için sodyum ile birleşir. Mikroplar ve işlemciler, balık öldüğünde bu biyolojik komplekse saldırarak onu Trimetilamine dönüştürür.

Böylece ölen tüm balıklar bir koku yayar; ancak bazıları diğerlerinden daha kötü yayar. Peki kokuyu yok etmek veya azaltmak için ne yapabilirsiniz? Şimdi buzdolabından balık kokusunun nasıl çıkarılacağına bir göz atalım.

Buzdolabından Balık Kokusu Nasıl Çıkarılır?

İşte buzdolabınızdaki balık kokusundan kurtulmanız için bazı kolay yöntemler.

Buzdolabını Temizleme

Balığınız buzdolabında kötüleşirse ve siz de buzdolabınızdaki balık kokusunu nasıl gidereceğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki prosedürler yardımcı olacaktır:

 • Buzdolabının bağlantısını kesin ve içindeki tüm gıda maddelerini ortadan kaldırın.
 • Tüm tabakları ve kapları buzdolabından alın.
 • Kokunun nereden geldiğini fark ederseniz, hemen ondan kurtulun. Değilse, tüm kutuları düzgün bir şekilde inceleyin ve yanlış büyümüş gıda maddelerini atın.
 • Temiz havanın buzdolabına girip çıkmasını kolaylaştırmak için buzdolabı kapılarını yaklaşık bir dakika geniş tutun.
 • Buzdolabının köşelerini ve yarıklarını ılık su ve mükemmel bulaşık deterjanı ile düzgün bir şekilde silin.
 • Bundan sonra, bulaşık deterjanını buzdolabından kuru bir bezle ve temiz suyla silin.
 • Buzdolabının her yanından ve köşelerinden bakterileri yok etmek için her zaman belirtilen konsantrasyonda yeterli bir antiseptik uygulanmalıdır.
 • Temizlik ve sterilizasyondan sonra bile buzdolabının kenarları nemli oluyor. Nemli kalan her şeyi kuru bir bezle silin.
 • Buzdolabının her parçası için bu talimatları izleyin.
 • Buzdolabından ne çıkardığını hatırlıyor musun? Şimdi, içeri girip buzdolabınızın taze kokulu tatlılığının tadını çıkarmalarına izin verme zamanı gibi görünüyor.

Not: Balığın bir kaba kapatıldığından emin olun – kokuyu azaltmaya yardımcı olmalıdır. Balık kokusunu buzdolabından nasıl çıkaracağınızı daha sonra merak etmenize gerek yok. Bu kokuları emmek için buzdolabında bir tabak sodyum bikarbonat da bulundurabilirsiniz.

Koku Emiciler

Bununla birlikte, koku emicilerle deneyler yapabilirsiniz . Çok fazla çaba harcamadan buzdolabınızdan eşsiz balık kokusunu almak istiyorsanız bunlar kullanışlı olabilir. Kahve taneleri ve sodyum bikarbonat, takip etmek isteyebileceğiniz iki ucuz ve yapımı kolay koku emicidir.

Küçük soda veya espresso tanelerini bir tabağa dökün ve buzdolabınızda saklayın; Deniz ürünleri kokusunu ne kadar çabuk ortadan kaldırdığına şaşıracaksınız. Anlamak için, koku emici, buzdolabı açıldığında ve soğutulmuş hava uygun şekilde aktığında daha iyi çalışır.

Bununla birlikte, saygın şirketler tarafından üretilen koku emici arıyorsanız, en saygın Kokusuz Soğutma Kokusu nötrleştiriciyi öneriyoruz. Bu koku emici, tek bir pakette yaklaşık yarım yıl dayanabilir. Ayrıca sızıntı ve koku içermez ve bu nedenle gıda için güvenlidir.

Not: Buzdolabını temizlemek için sirke kullanmak harika ve uygun maliyetli bir yöntemdir. Ancak balık kokusunu gidermek için birkaç çözüm daha denendikten sonra yapılmalıdır. Asetik asitle temizlik, buzdolabınızın lekesiz ve kokusuz kalması için bitmiş görünümü sağlayacaktır.

Evinizden Balık Kokusu Nasıl Çıkarılır?

 • İlk olarak, çok az hava akışına izin vermek için bir pencere kaldırın, ardından herhangi bir hava kokusu serpin veya bir plug-in klima kullanın.
 • Ekstra bir önlem olarak narenciye veya karamel kokulu kokulu bir mum yakın. Kaynayan sıvıya dökülen limon suyundan çıkan buhar da balık kokusunu maskelemeye yardımcı olur.
 • Tüm alanları, özellikle tezgahları ve sert zeminleri anti-bakteriyel bir kontak temizleyici ile temizleyin.

Gelecekte Kullanmak İçin Balık Nasıl Saklanır?

Balık koruma, balığın beslenmesini ve yenilebilirliğini korumaya yardımcı olur. Esas olarak buzdolabındaki kokuların önlenmesine yardımcı olur. Balıkları korurken sıcaklığı mümkün olduğu kadar düşük tutmak çok önemlidir. Bunu, balığı yemeye hazırlanana kadar önemli miktarda buzda saklayarak başarabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler size taze deniz ürünlerini buzdolabında nasıl saklayacağınızı gösterecektir:

 • Çiğ balığı soğuk su altında iyice yıkayın. Balıkları ılıman tutmak için soğuk su çok önemli olduğundan, soğuk suya odaklanmak anlamlıdır.
 • Kalıcı kirleri çıkarmak için balığı birçok kez yıkayın.
 • Ardından dikkatlice kapalı bir kaba koyun. Ortamdaki oksijenin yemeğe ulaşmasını sağlar. Aksi takdirde, oksijen yiyeceğe sızar ve bozulma olasılığını artırır.
 • Balığı olabildiğince soğuk tutmak için kapalı plastik kabı buzla doldurun. Balığın dona yaklaşmaması gerektiğine dikkat etmek çok önemlidir.

Ancak gıda araştırmacıları ve koruma uzmanları, balıkların buzdolabında sadece iki gün saklanmasını tavsiye ediyor. Balığı satın aldıktan sonra iki gün içinde kullanmayacaksanız buzdolabında saklamanız en doğrusudur. Balığın kötü bir koku yaydığını fark ederseniz, atın.

Sonuç olarak

Bir yöntem, sodyum bikarbonat ve kahve taneleri gibi ev yapımı emiciler dahil olmak üzere koku emicilerden yararlanır. Ve kötü balıklarla uğraşıyorsanız, buzdolabınızı kapatmak, yiyeceği çıkarmak ve iyice silmek olan alternatif yöntemi düşünebilirsiniz.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir