Görüntüleme: 230
0 0
Okuma Süresi:4 Dakika, 36 Saniye

Bir çok ebeveyn gibi düşünüyorsanız eğer, muhtemelen çocuklarınız ile daha fazla vakit geçirmeyi istersiniz. Hayat meşgul ve tüm bu meşguliyetle teknolojisiz kaliteli ebeveyn çocuk etkileşimleri için asla yeterli zaman olmadığını hissedebilir, düşünebilirsiniz.

Ebeveynler arasında zamanla ilgili suçluluk duygusu çok yaygındır. yalnız olmadığınız için durumu değiştirmek adına hiç bir şey yapmamanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Çocuklarınız ile kesintisiz kaliteli zaman önemli bir etkiye sahip olduğunu hatırlatırız. ve bir çocukla 10-15 dakika gibi kısa bir süre onlara özel olduklarını ve önemli olduklarını hatırlatacaktır. Birden fazla çocuğunuz varsa eğer, bu 10-15 dakikayı mümkün olduğunca bire bir sunmayı hedeflemeniz yararlıdır.

Çocuklar ve Teknoloji

Teknoloji günümüz yaşamının bir parçası ancak giderek daha fazla çocuk için yaşamlarındaki en büyük unsurlardan biri haline geliyor. Dışarıda oynamak ve arkadaşlarıyla hayal güçlerini kullanmak yerine, genellikle televizyon izliyorlar veya telefon, tablet veya bilgisayar konsolunda oyun oynuyorlar. Bu, kaliteli ebeveyn-çocuk zamanını daha da önemli hale getirerek çocukları ekranlarından ayırmaya zorlar.

Eğitici uygulamalar ve bilgisayar oyunları harika olabilir ama çocukların ebeveynlerine daha çok ihtiyacı var. Onlara bir uygulamanın yapabileceği şekilde uzun bölme veya kodlama ilkeleri öğretme konusunda kendinizi güvende hissetmeyebilirsiniz, ancak onlara nasıl iletişim kuracaklarını, başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunacaklarını ve uzun süreli ilişkiler kuracaklarını öğretebilirsiniz.

İnsan olarak gelişmek için çocuklarınızın teknolojiden uzak zamana ihtiyacı vardır. Harika aile anıları oluşturmak, rahatlamak, dinlemek ve konuşmak için zamana ihtiyaçları vardır. Doğanın tadını çıkarmak, bisiklete binmek, yemek pişirmek, yüzmek, masa oyunları oynamak, bir bebek kulübesi yapmak, yürüyüşe çıkmak için zamana ihtiyaçları vardır… tüm bunlar çocuklarınızı ‘gerçek’ hayatla meşgul eder ve olumsuz etkileri de duraklatmaya çalışır. çocuğunuzun beyninde çok fazla teknoloji olabilir.

Ekranlar kapalıyken, dahil olan herkes daha fazla meşgul olur. Çocuklarınız için olduğu kadar sizin için de iyi bir şey!

Teknolojisiz aile zamanı

İster iki kişilik bir aile ister 10 kişilik bir aile olun, birlikte kapatmak gereklidir. Kaliteli aile zamanı, bunu yapma şansınızdır, bağlantı kurmanıza, rahatlamanıza ve sevdiklerinizle birlikte olmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olur.

Kaliteli aile zamanı, hiçbir cihazın dahil olmadığı anlamına gelir. Fikirlere takılıp kaldıysanız ve yalnızca kısa bir süreniz varsa, yapabilirsiniz.

Bahçede Piknik Yapın

Bir parkta veya göl kenarında piknik yapmak kulağa harika gelse de, piknik yapmak ve manzaralı bir yere gitmek için geçen süre caydırıcı olabilir. Bunun yerine, arka bahçeye bir kilim atın ve 15 dakikalık hızlı bir öğle yemeği için arka bahçenizi kullanabilirsiniz yada yakın olan bir park, bahçeyi kullanabilirsiniz. bu çocuklarınız ile zaman geçirmek adına iyi bir etkinlik olacaktır onları görecek anlayacak dinleyebileceksiniz.

Hayal kurmak önemli

Arka bahçedeki piknik kiliminde yapabileceğiniz bir diğer hızlı aktivite de yıldızları izlemek. Kesinlikle televizyona bakarak başka bir geceyi yener! Bir trambolin alacak kadar şanslıysanız, halıyı biraz daha rahat yıldızlara bakmak için değiştirebilirsiniz. Sırayla yıldız oluşumlarında şekiller bulmaya veya takımyıldızları tespit etmeye çalışın.

Bir bulmaca üzerinde çalışın

Bir yapboz oluşturacak yeriniz varsa, her gün 15 dakika boyunca o yapboz üzerinde çalışmayı taahhüt edin. 500 parça veya 1000 parça sizi bir süre meşgul edecek ve tamamlandığında, bir aile olarak birlikte çalıştığınızda neler başarabileceğinizin görsel bir temsiline sahip olacaksınız. Çalışırken, o gün ne yaptığınız hakkında sohbet edin. Çocukların dikkati dağıldığında genellikle farkında olmadan açılırlar!

Baloncukları üfleyin

Küçük çocuklar, koşup arka bahçede bazı baloncukları yakalamak için yaptıkları her şeye ara vermeyi seveceklerdir. Baloncukları yerel dolar mağazanızdan satın alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz. 15 dakikalık egzersizi de teşvik etmek için baloncukları bahçeye yaymaya çalışın! 

Teknoloji içermeyen bir aile etkinliği için 15 dakikadan uzun süreniz varsa şunları yapabilirsiniz:

Öğle yemeğini birlikte yapın

Çocuklar için sadece öğle yemeği hazırlayıp onları mutfağa çağırmak yerine, birlikte öğle yemeği hazırlayın ve yemeği hazırlarken bağlantı kurun. Pirinç kağıdı ruloları ve suşi yapmak eğlenceli olabilir ya da herkes sırayla salata yapmak için bir şeyler ekleyebilir. Ev yapımı pizza yapmayı da deneyebilirsiniz.

Masa oyunu oyna

Çocuklarınızla oyun oynamak sadece kaliteli zaman geçirmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size iyi bir sportmenlik gösterme fırsatı verir. Masa oyunları çok eğlenceli olabilir ve bu çocuklara hayatın her zaman kazanmak ya da kaybetmekle ilgili olmadığını öğretir. Masa oyunları, okul öncesi veya okulda öğrendikleri müfredat becerilerini pekiştirmeye de yardımcı olabilir.

Bir Ev Eğlencesi Düzenleyin

Arkadaşlarını çağırın, evinizde kendi arkadaş akrabalarınız ile bir parti yemek organize edebilirsiniz hem aile bağları hem arkadaşlık bağları açısından çocuklarınıza faydalı olabileceği gibi zaman geçirmek adına büyük bir adım atmış olacaksınız ve onları daha iyi anlamanız ve sevindirmeniz için önemli bir neden olabilir.

Dışarı çıkın

İster parka bir gezi, ister ormanda yürüyüş veya okyanusta yüzme olsun, çocukları teknolojiden uzaklaştırmanın onları dışarı çıkarmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Temiz hava, çocuklarınızın sağlığı ve esenliği için harikadır ve siz de bundan çok yararlanacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Çocuk Oyuncakları Nasıl Temizlenir ve Dezenfekte Edilir

Teknolojisiz boş zaman

Teknolojiden duraklama, yalnızca belirli bir aile zamanı ile ara verdiğinizde meydana geliyorsa, bazı otomatik teknoloji içermeyen boş zamanları tanıtmanız gerekebilir. Meşgul olduğunuzda ekran süresini kontrol etmek zor olabilir, ancak teknoloji içermeyen zamanı otomatikleştirerek zor işi sizin için halleder.

Evde teknolojiden arındırılmış alanlar veya çocuğunuzun cihazlarında ebeveyn denetimleri sağlayın. Ayrıca, ev cihazlarınızın belirli bir zamanda Wi-Fi’den kapatılmasını sağlayan yerleşik Wi-Fi zamanlamasına sahip bir yönlendirici de satın alabilirsiniz. Bu, bir aile birimiyseniz harika bir seçenektir, çünkü kendi cihazınızı kullanmaya devam etmenize veya çocuklar yattıktan sonra Netflix‘i izlemenize olanak tanır.

Cihazlarınızı kapatmakta veya çocukların kendi cihazlarını gönüllü olarak kapatmasını sağlamakta hiç zorlandıysanız, amaçlı teknoloji içermeyen zaman için çocuklarınızın mobil ve bilgisayar cihazlarına erişmesini durdurmak için yönlendirici duraklatma işlevini ayarlamanız gerekebilir. Teknolojiden bağımsız aile zamanını tanıtarak başlayın ve ardından teknolojiden bağımsız zamanı otomatikleştirerek evde teknoloji bağımlılığını sınırlandırmanın yollarına bakın.

Teknoloji harika bir şey ama ona fazla güvenmek sağlıklı değil.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir