0 0
Okuma Süresü:1 Dakika, 32 Saniye

Django Nedir?

Django python programlama dilinin web kısmında kullanılan Framework yapısıdır. Basit kurulumu ve kullanımı, detaylı arayüz ve hata raporları ile kullanım alanlarını oldukça genişletmiştir. İsmi, caz gitaristi Django Reinhardt’tan gelmektedir. Django projesinin temel amacı karışıklığı giderip, karmaşık olan yapıların kullanımını kolaylaştırmaktır.

Django her projeye ait ekleme, silme ve güncelleme işlemlerinin içerisinde bulunduğu Admin arayüzünü hazır olarak sunar. Bu arayüz sonradan özelleştirilebilir. Karmaşık yapıların okunabilirliğini kolaylaştırdığı için tavsiye ederim.

Django, Python programlama dili ile yazılmış bir MVT mimarı yapısını kullanan, yüksek seviyeli ve açık kaynaklı(open source) bir web çatısıdır. MVT dediğimiz yapı ise Model, View ve Template şeklindedir. Django’nun geliştirme aşamasında bu yapıya dikkat edilerek kodlandığını bizlere göstermektedir.

MVT Nedir?

Model-View-Template (MVT) MVC’den biraz farklıdır. Aslında, iki model arasındaki temel fark, Django’nun bizzat, Kontrolör(Controller) kısmına dikkat çekerek, bizi şablonla bir araya getirmesidir. Şablon, Django Şablon Dili (DTL) ile karıştırılmış bir HTML dosyasıdır. Geliştirici modeli sağlar, görünüm ve şablon daha sonra onu bir URL’le eşler ve Django kullanıcıya yapıyı sunmak için işlemi tamamlar.

Kısaca bir işlem URL’e istek yolladığımız zaman, URL ile eşleşmiş VIEW‘i bulur ve kodları çalıştırıp değeri kaydedip, işleyerek geri istek yapılan sayfaya yönlendirir.

Django Kullanan Büyük Firmalar

  • SPOTIFY
  • İNSTAGRAM
  • NASA
  • MARKAFONİ
  • PİNTEREST
  • GOOGLE
  • YOUTUBE
  • DISQUS
  • NATİONAL GEOGRAPHİC
  • OPEN STACK

Neden Django Öğrenmeliyim?

Aklınızda bir proje var ve kısıtlı bir zamanınız mı var django framework’ü kısıtlı zamanda yüksek kalitede işler çıkartmak için bir numaradır. Hazır admin paneli ve entegre edilebilir bir çok kütüphanesiyle iş sürecini %65 oranda hızlandırmaktadır.

İş arıyorsunuz ve kısa sürede yazılım öğrenmek mi istiyorsunuz? Django popüler bir meslek kolu olmakla beraber, piyasada yazılımcı eksikliğini hissettiren bir web çatısıdır. Uzun bir süre boyunca bu şekilde gidecek gibi gözüküyor.

“Deneyimden daha güçlü bir öğretmen yoktur; ama öğrenme isteği olmadıkça, deneyimden hiçbir şey öğrenilemez.”George B. Shaw

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir