0 0
Okuma Süresü:3 Dakika, 16 Saniye

Şuan için piyasada, çevre dostu bir bina inşa etmek için bir çok ekolojik sürdürülebilir malzeme bulunmaktadır. Bugün temelden başlayarak yalıtıma iç ve dış duvarların bitişlerine özen göstermekten, zemin ve asma tavanlara kadar evinizin her detayını ekolojik sürdürülebilir yapı malzemeleri ile inşa etmek mümkün.

Evinizdeki çevresel etkiyi nasıl sınırlayabilirsiniz?

Çevresel etki aynı zamanda bireysel insanların seçimleriyle de ilgilidir, eğer bunu evinizin içinde ve ayrıca dış cephe kaplamasında sınırlamayı düşünüyorsanız, farklı inşaat süreçleri benimsemeniz gerekecektir.

Farklı bir yaklaşım, hem bir binanın çevresel etkisini sınırlayabilir hem de aksi takdirde evinizin üreteceği kirliliği azaltabilir.

İnşaatta ekolojik sürdürülebilir malzemelerin seçimi, yaşam döngüsünün her aşamasında sağlık ve çevre üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirecek şekilde tasarlanmış ürünlerin kullanılmasını gerektirir.

Gerekirse yenilemek veya inşa sizin olsun , emin sen çevre dostu yapı malzemeleri tercih yapabilirsiniz. Ama söylemesi kolay görünüyor, bu seçimleri somut hale getirmek çok daha karmaşık çünkü piyasada kendinizi yönlendirmek kolay değil.

Bir yapı malzemesini ekolojik olarak tanımlayan özelliklerin neler olduğunu kesinlikle merak etmişsinizdir

Yeşil bina ve ekolojik malzemeler

Yeşil bina alanında, ekolojik yapı malzemelerinin belirli özellikleri vardır, aşağıda size genel bir bakış sunuyoruz:

 • Sürdürülebilir olması için, bir malzemenin enerji tasarrufu kapasitesine sahip olduğunu ve ısıyı tutabildiğini göstermesi gerekir .
 • Ev, mekanik özelliklere dayalı güvenilir bir yapıya sahip olmalıdır. Açıkçası, eğer malzemeler oldukça dayanıklıysa, bu daha az yenilemeye yol açacaktır.
 • Yapı malzemelerinin bileşiminde zararlı maddeler bulunmamalıdır.
 • Çevre dostu bir yapı malzemesi, çevre kirliliğini azaltmak ve gazların veya uçucu organik bileşiklerin oluşumunu önlemek için düşük emisyonların eşlik ettiği yüksek bir kimyasal stabiliteye sahiptir.
 • Çevreyle uyumlu malzemeler, yalnızca bölgede geri dönüştürülmüş veya aşırı miktarda bulunan hammaddeler kullanılarak üretilmekte olup, geri dönüştürülebilir ve çevresel etki sınırlandırılarak bertaraf edilebilirler .
 • Bu malzemeler mükemmel çevre konforunu garanti edebilmektedir.
 • Hem kişisel güvenliği ilgilendiren konular hem de bu malzemeler kullanılarak inşa edilen yerde yaşayanların sağlık ve esenliği ile ilgili kritik sorunlar oluşturmadan elde edilirler.
 • Kullanıldıkları evin veya binanın sakinleri için risk oluşturmadan uzun süre kullanılabilirler.

İnşaatta tipik ekolojik sürdürülebilir malzemeler

Ekolojik bina alanında kullanılan çevre dostu malzemelerin kapsamlı olmayan bir listesi:

 • Koyun yünü

Bu genellikle giyim alanında geçerli kabul edilen, ancak yapı malzemesi olarak nadiren duyulan bir tekstil elyafıdır.

Koyun yünü, mukavemet, esneklik gibi belirli niteliklere sahiptir, ayrıca mükemmel termal ve ses emici niteliklere sahiptir

Zehirli gazların yayılmasından sorumlu değildir ve 580 ° ‘ye kadar bir yangını kendi kendine söndürür.

 • Selüloz lifi

Ekolojik binalarda yalıtkan olarak kullanılan malzemeler arasında geri dönüştürülmüş kağıt kullanılarak yapılan selüloz elyaf paneller de bulunmaktadır.

 • Ağaç lifi

Piyasada bulunan ek paneller, kimyasal olarak işlem görmemiş odun atıklarını ve kalıntıları “sömüren” panellerdir .

 • Cocciopesto

Cocciopesto, bugün ekolojik sürdürülebilir olarak yeniden keşfedilen çok eski bir yapı malzemesidir. Seçilen tuğlaların öğütülmesi ve kontrollü sıcaklıklarda pişirilmesiyle üretilir, elde edilen ürün organiktir ve evin iç alanlarında hidrometrik düzenlemeyi destekleyen mükemmel terleme özelliklerine sahiptir

 • Doğal boyalar

Doğal boyalar, ev ortamında uçucu organik bileşiklerin salınımını engelleyen kireç ve silikat bazlı maddeler içermez, dolayısıyla hava kalitesini değiştirmez ve ‘kirliliği’ önler.

 • Biyombrikleler

Geri kazanımı bileşenlerin sürdürülebilirliği ile birleştiren bir başka ilginç malzeme ise pirinç kabuğu, zeytin prinası, selüloz veya odun unu kullanılarak yapılan gözenekli tuğla bloklardan oluşuyor. Klasik kil, kum ve su karışımından başlayarak bunları elde etmek mümkündür.

Biyo-tuğlalar mükemmel termal ve akustik yalıtımı garanti eder , buhar geçirgendir ve ateşe ve buza karşı mükemmel dirence sahiptir.

Ekolojik sürdürülebilir malzemeler hakkında detaylar

Bu bahsettiğimiz malzemeler, piyasada yaygındır. Örnekleri bugün günümüze baktığımız da yavaş yavaş yayılım göstermektedir. Kenevir Lifi panellerinin yalıtım şeklinde yapılır ve aynı şekilde verilir, mantar paneller. Her iki kutu çevreye zarar vermeden bertaraf edilmelidir.

Sizi cezbeden, hoşunuza giden malzeme her ne olursa olsun, geri kazanılıp yeniden şekillendirilmiş veya sıfırdan üretilmiş olursa olsun, Hepsi yeşil bina ekolojik bina kavramına girer, Bu hem çevresel sürdürülebilirliğe hem de iç mekan refahına bakar, aynı zamanda enerjji tasarrufu ve eviniz için üç önemli iyileştirme gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Konu ile ilgili deneyim ve düşüncelerinizi, önerilerinizi, yorum kısmında bizlere aktarabilir, okuyucularımıza fayda sağlayabilirsiniz.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
100 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir