0 0
Okuma Süresü:3 Dakika, 9 Saniye

Kişisel bakım bugün bir çok kişi tarafından önem arz eden bir konudur, geçmiş zamanları merak ettik ve araştırdık, araştırmalarımız sonucunda ilginç olan kişisel bakım örneklerine rastladık. Geçmişte olan genel kişisel bakım, geçmişin kişisel hijyenine ve farklı güzellik uygulamalarına gelin birlikte göz atalım. Orta Çağ döneminde nasıl hayatta kaldığımızı düşündüğümüze dair ve şaşıracağınız ilginç kişisel bakım örneklerine gelin birlikte bakalım.

Eski Tarihte Banyolar

  1. Anti Çağ döneminde, banyolar yerleşimin eteklerinde ve hendek, deliklerinden başka bir şey değildi, buna göre dizayn edilip yerleştirilirdi.
  2. İlk medeniyetler, ilk banyoları kumla doldurulmuş ve taş delikler şekline getirirdi, Antik Roma döneminde kanalizasyon sistemine sahip ilk umumi tuvaletler inşaa edildi. hatta insanlar orada toplantılar ve uzun sohbetler gerçekleştirdiler.
  3. Orta Çağ döneminde kişisel bakım kültürü önemli ölçüde bozuntuya uğramıştır, insanlar sadece bakır kaplar kullanarak ve içindekileri sokağa dökerek hareket ediyordu. Ancak aristokrasi, Bourdalou adı verilen porselen kaplar kullanıldı. Bazı antikacılarda kimi zaman burdalıların sosluk olarak satıldığını belirtebiliriz, buna rastlayabilirsiniz.
  4. Rönesans döneminde avrupalılar kanalizasyon sistemini geliştirerek ilk klozet 1590 yılında sonunda icat edildi.

Eski Zamanda Doğum Kontrolü

Amerika’nın Kolomb seferi, Avrupaya beklenmedik bir şekilde geldi. Frengi bir kaç yıl sonra tüm avrupa ülkelerin de hastalıktan etkilendi, Koruma icat etmek için bir çok işlem denendi ve deneyler yapıldı, Ancak kondomun resmi icadı tarihi 17. Yüzyıla atıfta bulunmaktadır. Doğum kontrolü uzun bir geçmişi bulunmasına rağmen icatları ve isimleri İngiltere Kralı II. Charles’in bir arkadaşına atfedildi. Dr. Condom ya da The Earl Of Condom tabi bu araştırmalarımızdan çıkan hikaye efsanesi şehir efsanesi olarak betimlenmekte.

Geçmiş Zamanlarda Kürtaj

Geçmiş zamanlarda kadınlar kürtaj yaptırmaya çalıştığı zamanlar da ellerinde örgü iğnesi, tel askı gibi keskin nesneler kullandılar. Ayrıca zehirli içme iksirleri de bulunmaktaydı. İyot, gliserin gibi hatta Cıva gibi bazı maddeler rahme enjekte edildi, Tabi bu sonuç hem fetüs hemde kadın için oldukça zor ve üzücü bir hal alabiliyordu.

Eski Çağda Tıraş

Tıraş, çok eski zamanlardan gelir. Bunun ana nedeni, parazitler ve kirleri saçlarınızdan kurtarmanın tek yolu olduğu için tıraş olmaktan geçmekteydi çözüm, Erkekler kabular, bıçaklar, çamur, balmumu, ateş, yanan deneyler ve hatta hançerler baltalar ve kılıçlar gibi farklı aletler kullanarak Tıraş olabiliyordu. İşlem genel olarak bir berber tarafından yürütüldü bu şekilde gerçekleştirilmesi her zaman güvenli olarak nitelendirildi.

Eskiden Diş Bakım Ürünleri

Eskiden fiş fırçası bir tarafında süpürgeli ucu fırçalama için ve diğer taraflarıda keskinleştirilmiş bir ucu olan tamamen toparlamak için tahta bir çubuk olarak kullanılıyordu, Diğer seçenekler ise içinde kırık kireçtaşı olan kumaş veya kömür sopasıydı, Avrupa’da insanlar sürecin uygunsuz olduğunu düşündükleri sebebi ile dişleri uzun zamanlar fırçalamadılar. Ancak 17. Yüzyılda çürüklerin ve diş mikropları olarak tanımlandığı diş bakımı hakkında bir kitap yazıldı ve durum tamamen değişti. 1780’de diş fırçalarının seri üretimi başlayarak yaygınlaştı. 20. Yüzyıla baktığımız zaman, bakterilerin birikemeyeceği sentetik tüylere sahip olan bir diş fırçası icat edilerek kullanmaya başlandı, gerçekten insan hayatında önemli bir noktaya sahip olan icattır.

Geçmişte Deodorant

Eskiden, tere karşı ilk maddeler Orta Doğu ve Msır’da icat edildi. Özel ve aromatik yağlar kullanıldı, Asya’da tuz kullanıldı, Avrupa’da ilk parfüm 16. Yüzyılda icat edildi. Ancak ilk deodorant 1880 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde icat edildi. 1930 yılında ilk roll-on deodorant ARPID tarafından geliştirildi ve ilk ter önleyici 5 yıl aradan sonra ortaya çıktı

Eskiden Çocuk Bezi Kullanımı

Antik zamanda kuru ot, yosun, saman ve kül çocuk bezi olarak kullanımak için, bir bez ya da hayvan derisinin içine koyulurdu. Modern atılan bebek bezinin ilk prototipi tarafından icat edilmiştir. Marion Donovan bir Vogue dergisinin editörü kızının bezini değiştirmek zorunda kaldığı için bu sebeple işe hep çok geç kalırdı. Başlangıçta, fikri çılgınca karşılandı ancak kısa süre sonra patentlerini 1 milyon dolara sattı ilk ve tek kullanımlı Pampers 1961 yılında ortaya çıktı.

Evet Arkadaşlar, şuan için, araştırmalarımız sonucu bulduklarımız bilgileri sizlere aktardık bildiğiniz ve ilginç gelen fikirlerinizi yorum kısmında bizler ile paylaşarak içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz, Okuyucularımızı bilgilendirmek amaçlı hazırlanan yazı içeriğinde araştırmalar sonucu harmanlanmış bilgi içermektedir.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir