Görüntüleme: 1017
0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 59 Saniye

Teknolojik gelişmeler ve pazardaki rekabet, müzik yapımcılarının kaliteli donanım ve aksesuarlara erişmesini kolaylaştırdı. Bir evde kayıt stüdyosu başlatmak yine de maliyetli bir çaba olabilir, ancak bir tanesini yaklaşık 2.000 dolara ayarlayabilirsiniz. Ardından, deneyim kazandıkça, stüdyonuza yüksek teknoloji ürünü donanım eklemeyi seçebilirsiniz.

Radiohead’in ‘OK Computer’ının bir ev stüdyosunda kaydedildiğini biliyor muydunuz? Ev stüdyoları biraz abartılı olabilirdi ama şarkının başarısı, garajınızda oturuyor olsanız bile kaliteli müzik yapabileceğinizi gösteriyor.

Makale, sesli yolculuğunuza başlamanızı sağlayacak beş adet ev stüdyosu ekipmanını tanıtacak.   

1. Mikrofon

Ev stüdyonuz için göz önünde bulundurmanız gereken iki ana mikrofon, kondenser ve dinamik mikrofonlardır. Akustik bir gitardan vokal veya ses kaydediyorsanız, kondenser mikrofonu tercih edebilirsiniz. Stüdyoda birden fazla kişiyle çalışacaksanız, örneğin bir podcast kaydedecekseniz, dinamik mikrofon çeşitlerini keşfetmeyi seçebilirsiniz.

2. Monitör Hoparlörleri

Karıştırırken, karışımın tam olarak neye benzediğini bilmeniz gerekir. Hi-fi hoparlör olması durumunda, ses, dinleme deneyimini keyifli hale getirmek için geliştirilecektir, ancak bu, miksaj sırasında işinize yaramayacaktır.

Monitör hoparlörleri, sese nötr bir yanıt verecektir. Optimum kalite için stüdyo odanızın boyutuna göre bir monitör seçin.

3. Kulaklıklar

Arkası açık ve arkası kapalı, bir ev kayıt stüdyosu için kullanılabilen iki popüler kulaklık seçeneğidir . Teknik olarak, arkası açık bir kulaklıkta ses, kulaklıkların arkasından gelir. Sonuç olarak, daha havadar bir ses sağlar ve dinlemeyi rahatlatıcı bir deneyim haline getirir.

Arkası kapalı kulaklıklarda ses, kulaklıkların ön tarafından gelir. Mükemmel ses yalıtımı sağlarlar. Ses sızıntısı artık bir sorun olmadığı için kayıt oturumunuz sırasında rahatsız edilmeyeceksiniz.

4. Pop Filtresi

Pop filtre veya kalkan, mikrofonunuz için filtre görevi görür. Filtre olmadan patlayıcılar, kaydedilen sesinizin bir parçası olabilir. Sesin kalitesini artırmak için kayda değer bir düzenleme çabası göstermeniz gerekecek.

Pop filtresi, fazla basıncı filtreleyen ve temiz bir çıktı üreten, bütçeye uygun bir aksesuardır. Ayrıca mikrofonunuzun her tarafına tükürük bulaşmasını önleyebilir.

5. Ses Arayüzü

Bir ses arabirimi, enstrümanlarınızdan ve mikrofonunuzdan gelen analog sinyali bilgisayarınızın tanıyacağı dijital bir biçime dönüştürmek için ihtiyaç duyacağınız şeydir. Gereksiniminize bağlı olarak ses arabirimi yapılandırmasını seçmeniz en iyisi olacaktır.

Örneğin, bir solo sanatçı kaydediyorsanız, iki kanallı bir ses arabirimi çalışmalıdır. Ancak örneğin bir koro kaydı yapıyorsanız daha büyük bir arayüze ihtiyacınız olacak. 

Sonuç Toparlaması

En basit ekipman parçalarıyla evinizdeki kayıt stüdyosuna başlayabilirsiniz. Kendinizi ev stüdyosu donanımları ve teknikleri konusunda eğitmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi kaynaklar var. Spesifikasyonlar ve konfigürasyonlarla boğulmak yerine, gerekli ve kaliteli teçhizatı seçin ve enerjinizi yaratmaya odaklayın.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir