Görüntüleme: 53
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 59 Saniye

Evde cilt temizleme sütü yapmak özellikle yararlı bir şeydir. çünkü hem erkekler hem de kadınlar tarafınadn günlük olarak en çok kullanılan güzellik ürünleri arasın da yer almaktadır. Cildi derinlemesine temizlerken aynı zaman da nemlendirmeye de yardımcı olur.

Ev yapımı ve satın alınmış doğal temizleme sütünün sürekli kullanımı cildin hiprolipidik tabakasının korunmasına yardımcı olabilmektedir.

Temizleme sütünün alternatif bir kullanımı makyaj temizleyicileridir. Aslında ciltteki kirleri çıkarmanıza yardımcı olur aynı zaman da iyi bir şekilde makyaj yapmanızı da sağlamaktadır böylece iz bırakmaz.

Cilt tipine göre ev yapımı temizleme sütü nasıl yapılır?

Aşağıda cilt tipinize göre evde cilt temizleme sütü yapmak için üç farklı tarif sunuyoruz. gördüünüz gibi ucuz ve kolay bulunabilen malzemeler ile evde kendin yap temizleme sütüne düşük bir maliyet ile hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Kuru cilt için temizleme sütü

Kuru ciltler için kendin evde temizleme sütü yapımı sayesinde derin bir cilt nemi elde edersiniz . Bu durumdaki kullanabileceğiniz malzemeler şu şekildedir;

Malzemeler :

 1. 2 yemek kaşığı ılık süt
 2. 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı

İki yemek kaşığı sütü bir kaseye koyun ve iki yemek kaşığı balı birleştirin ve iyice karıştırın. Dozlar iki gün içinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

Bu temizleme sütünü buzdolabında en fazla iki gün saklayabilirsiniz. Temizleme sütünüzü biraz daha yoğun hale getirmek istiyorsanız, sütü iki yemek kaşığı az yağlı sade yoğurtla değiştirin. Veya ikisinin karışımı, yani biri süt diğeri yoğurt.

Yağlı cilt için temizleme sütü

Bu temizleme sütü sayesinde sadece kirleri değil, aynı zamanda yüzü parlaklaştıran fazla sebumu da ciltten uzaklaştırabilirsiniz.

Malzemeler :

 1. Yarım kavanoz az yağlı sade yoğurt
 2. 2 yemek kaşığı nane yaprağı ve ısırgan otu karışımı (bunları bir aktardan satın alabilirsiniz)
 3. 1 yemek kaşığı dulavrat otu kökü
 4. 50 ml su

Yapılışı

Dylavratotu kökünü kaynatın, kökü bir kapak ile kapatılmış olarak, kısık bir ateşte 10 dakika suda kaynatın, Şimdi ısırgan otu ve nane yapraklarını ekleyin ve herşeyi ateşte 15 dakika demlenmeye bırakın, Suyu temiz gazlı bir bezden süzün ve tamamen soğumaya bırakın. Bu noktada yoğurdu ekleyip iyice karıştırabilirsiniz.

Yağlı ciltler için evde temizleme sütünüz artık hazır, Buzdolabında en fazla 2 ya da 3 gün saklayabilirsiniz.

Hassas cilt için temizleme sütü

Hassas ciltler çok hassas malzemelerle hazırlanmış bir temizleme sütüne ihtiyaç duyar , bu nedenle söz konusu tarifte papatya kullanımı gerektirmektedir .

Malzemeler :

 • 100 ml tam yağlı süt
 • 10 gram kuru papatya
 • 10 gram kuru nane
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • Gerektiği kadar su

Yapılışı

Bunu yapmak için önce papatya ve nane bazlı bir karışım oluşturmalısınız, Suyu kaynatın, Isıyı kapatın ve daha sonra, satın aldığınız kuru papatya ve naneyi ekleyin, Her şeyi 10 dakika demlenmeye bırakın ve daha sonra, soğumaya bırakın, Bu noktada elde edilen sıvıyı tam yağlı süt ve badem yağı ile karıştırabilirsiniz, Her şeyi iyice karıştırdığınızdan emin olun ve temizleme sütü olarak kullanın. Buzdolabında en fazla 3 gün saklamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Cildinizi Temiz ve Yumuşak Tutabilecek Gıda Tavsiyeleri

Temizleme sütü nasıl kullanılır

Temizleme sütü uygulamak herkes için gerçekten basit ve ekonomik bir yoldur, Pamuklu bir ped ya da elin basit parmak uçlarını kullanabilirsiniz.

Hafif baskı ile dairesel ve yavaş hareketler yaparak uygulayınız, Yüzün ortasında dışa doğru boyundan başlayın. Rahatlatıcı bir etki elde etmek için hafif bir masaj ile birlikte uygulayabilirsiniz.

Uyguladığınızda ve cildiniz emdiğin de , bir pamuk top ile kalıntıları çıkartın ve cildi ılık su ile durulayın, Aksi taktirde temizleme sütünü uyguladıktan sonra cildi taze ve sıkı hale getirecek bir tonik kullanmaya devam edebilirsiniz. Her gün özellikle akşam yatmadan önce uygulamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Temizleme sütünün bazı faydaları

Temizleme sütü , her gün ciltte biriken tüm bu kirleri gidermeye yardımcı olur . Ancak aynı zamanda tahriş durumunda yatıştırıcı bir katkı sunabilir , epidermisi derinlemesine nemlendirir ve sağlığı için çok önemli maddelerle besler.

Önemli olan emülgatör görevi görmesidir , bu nedenle safsızlıkların çözülmemesini ve daha derine nüfuz etmemesini sağlar. Bu, onu geleneksel makyaj temizleyicilerinden bile daha iyi hale getirir.

Cilt tipine göre daha önce de gördüğümüz gibi doğru temizleme sütünü seçmek gerekir. Böylece aktif maddeleri ile daha spesifik özellikler elde ediyoruz. Yağlı ciltler için sıkılaştırıcı ve arındırıcı, kuru ciltler için nemlendirici.

Piyasadaki veya evde hazırlanan bazı temizleme sütleri de kırışıklık oluşumunu engelledikleri için yaşlanma karşıtı olarak mükemmeldir .

Sonuç Olarak Temizleme Sütü

Temizleme sütünüz tamamen doğaldır ve bu da içinde herhangi bir koruyucu içermediği anlamına gelmektedir. Tavsiyemiz şudur ki en fazla üç günden sonra kullanmamanız ve bu süre içerisinde özellikle içinde süt, yoğurt ya da çabuk bozulan maddeler varsa eğer kesinlikle buzdolabında muhafaza etmenizdir.

Temizleyicinizden en iyi şekilde yararlanmak için gün içerisinde ciltte biriken tüm kirleri temizlemek için her gün en az günde bir kez ve yatmadan önce kullanmanız gerekmektedir.

Önemli; Cildiniz de yaşadığınız sağlık sorunlarında ve genel olarak cildinize uygulayacağınız her adımda, cilt doktorlarınıza , hekimlere danışmanızı ve uzmanına sormanızı tavsiye ediyoruz, alerjik durumlar sizleri zor durumlara sokabilir, bu önemli ve ince bir detaydır.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir