Görüntüleme: 84
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 17 Saniye

Birçok orkide, iklimin tipik bir Akdeniz ikliminden çok farklı olduğu bölgelerde doğarlar. Çünkü bu bitkiler genel olarak sıcaklıkların sürekli yüksek olduğu ve nemim önemli olduğu tropik bir iklimde yaşayabilirler.

Türkiye’de orkide yetiştirmek ve bakımını yapmak mümkündür, ancak sadece soğuk zamanlarda onları içeride tutmak gerekir. Orkideleri büyütmek için minimum sıcaklık genel olarak 18 ile 20 derece arasında olması gerekir, kış aylarında neden sıcak tutmanız gerektiğini ancak buradan anlayabilirsiniz.

Belirtildiği gibi ısıya ek olarak nem seviyelerini de bu bitkiyi etki edenler arasınadır bu sebeple onlara en iyi şekilde bakmak istiyorsanız eğer bitkiyi sık sık buharlaştırarak çevresinde çok yüksek bir nem tutmanızgerekecektir.

Bu iki faktöre üçüncüsü de ışık, Aslında orkidelerin ışığa ihtiyacı vardır, ancak bu doğrudan olmak zorunda değildir, yine de dağınık ışıkları tercih ederler.

Orkideleri tanıyalım

Orchidaceae(Orkidegiller) bir çiçek cinsi olarak bir çok türe sahip olmaktadır. bunların yayılımı dünyanın hemen hemen her bölgesine uzanmaktadır.

Orkidelerin tropik iklimler gerektiğini zaten biliyorduk ama bu bitki sadece bu coğrafi bölgelere ait değil, Avrupa orkideleri de var, ve bazıları avrupa’nın ormanlarında ve meralarında kendiliğinden ortaya çıkabilmektedir. dahası, bahar aylarında çiçek açıyorlar.

Apartmanlarınız da yerli tür yetiştiremeyeceksiniz, bahçe yerine uyum sağlıyor ama bunlar genel olarak korunan türlerdir, onları sahiplenemeyecek ve özel mülkmüş gibi tutmayacaksınız ama gözlemleyebilirsiniz, doğal ortamlarında.

Daire de yetiştirebileceğiniz orkideler, sıcak ve nemli iklime bir yıl boyunca bile sağlayabileceğiniz özenle uyum sağlayan tropik türlerdendir.

Ekilebilir Orkide Türleri

Şimdi sizlere, piyasa da hangi orkideleri bulabileceğiniz ive hangilerini kesinlikle evde tutabileceğinizi göstermek istiyoruz;

  1. phalaenopsis,
  2. dendrobium,
  3. cymbidiumlar.

Phalaenopsis ve dendrobium ısı benzerleri; bunun yerine bahçede cymbidium yetiştirebilirsiniz, çünkü küçük soğuk donları için endişelenmenizi gerektirmezler.

Kış aylarında korunaklı bir bölgeye koymanız daha sağlıklıdır, bu şekilde ölmelerini çürümelerini engelleyebilirsiniz.

Cymbidiumları evde tutmak elverişsizdir, çünkü bu bitkinin çiçeklerini asla göremezsiniz, ayrıca apartmanda yavaş bir çürüme eğilimi gösterebilirler, sonun da birkaç yaprak üretirler, Cymbidium bu sebeple dışarıda tutulmalıdır, balkona koyabilirsiniz.

Şimdi Orkide’leri tanıdığımıza göre, orkide bakımı için nelere dikkat etmemiz gerektiğini gelin birlikte bir inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: Yapay ve Sahte İpek Çiçek Aranjmanları Nasıl Temizlenir

Evde Orkidelerin Bakımı Nasıl Yapılır ?

Phalaenopsis ve dendrobium’un farklı ihtiyaçları vardır ve bu çiçek hakkında istekli ve tutkuluysanız, onu farklı türlerinde inceleme konusunda da istekli ve tutkulu olmalısınız.

Farklı türlerde tropik orkideler yetiştirmek istiyorsanız, kendinizi bir teraryumla donatmanız veya büyüme için uygun nem ve sıcaklığın korunduğunu küçük bir seraya haya vermeyi kabul etmeniz gerekir.

Diğer yandan bu bitkilerden sadece birkaçını yetiştirmeye karar veriyor ve onları evde tutmak istiyorsanız eğer, farklı türler arasında kesinlikle iklime en uygun olan phalaenopsis’e kendinizi adamanızı ve ilerlemenizi tavsiye ediyoruz.

Orkideleri evde tutabilecek ve bakımını yapabilecekseniz tekrarlanan çiçeklenmeleri ve büyüyen başarıları fark edeceksiniz ve yüzünüzde tebessüm oluşturacaktır.

Her orkide diğerinden farklı ihtiyaçlarının olduğu ve bu ihtiyaçların seçeneğiniz türün menşe yerine göre belirlendiğini dikkate alırken, apartman olarak tavsiye edilen orkide bakımı için genel bir kaç kural bulunmaktadır.

Işık, bahsedildiği gibi temel olandır, Tropikal orkidelerin çoğunun çok parlak yerlerde yaşaması tesadüf değildir, ancak bu bitki doğrudan güneş ışınlarını almaz, bu yüzden onları bir pencerenin yanına koymanız gerekecek ancak ısı kaynaklarından cereyanlardan, rüzgardan uzak tutmanız gerekir.

Evin en aydınlık alanları orkideleri koyabileceğiniz yerlerdir, bu sayede onlar yanmadan büyük miktarda ışığın tadını çıkarabileceklerdir, Yaz aylarında onları özellikle dikkatli bir şekilde korumanız gerekeceğini unutmayın, doğrudan güneş ışığı alırlar ve bunları açık havada taşımaya karar verirseniz, bu durumda da özellikle günün en sıcak saatlerinde düzeltmeniz gerekecektir.

Karanlık alanlardan dikkatli bir şekilde kaçınmanız gerekir, bazı orkideler için iyi değildir, ışıksız yerler bu bitkinin bazı örneklerinin çiçek üretmemesine yol açabilir, ayrıca dallanmaz ve hatta yaprak bu koşullarda olması gerektiği gibi gelişemezler.

Yaprak döken bir orkide seçerseniz eğer, saksıyı bu çiçeğin dinlenme döneminde pratikte bitki örtüsünün olmadığı ve sadece bu aşamada dairenin yetersiz aydınlatılan bir alanına yerleştirmelisiniz.

Evde açık renkli bir ışık perdesi ile uygun şekilde perdelenmiş güneye bakan bir pencereye sahip oda mükemmel bir seçenek olabilir, yaz aylarında açık havada yaprak döken bir ağacın altına ya da bir çardağın alt kısmına yerleştirebilirsiniz.

Düşünce ve fikirlerinizi, evde eğer orkide yetiştiriyorsanız ya da yetiştirmek istiyorsanız, yorum kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir