Görüntüleme: 62
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 17 Saniye

Çocuklarımız zaman geçirmesi ve evcil hayvan bakımlarını sevdikleri için akvaryum balığı satın aldıysanız ve bir akvaryum balığına nasıl düzgün bir şekilde bakılacağı konusunda merak ediyorsanız, sizlere bu yazı içeriğinde bir kaç ipucu vereceğiz değerli okuyucularımız.

Sizlere, Japon balığına nasıl düzgün bir şekile bakarım sorularınıza cevap niteliğinde bir içerik hazırladık. Japon balığının yemek yemeden ne kadar süre yaşadığı konusu, beslenmesi, ve nasıl anlaşma sağlayabileceğiniz konusunda bilgilendirme aktaracağım.

Japon Balığını Nasıl Tutmalıyız ?

İlk olarak akvaryum balığını klasik yuvarlak kase içerisinde tutmayı düşünüyorsanız eğer, bu fikri hemen aklınızdan çıkartmanız gerekir, çünkü yaşam alanları önemli ölçüde azalır.

Yuvarlak kaseler yeterli kadar oksijen sağlayamazlar. bir balık için çok küçüktür ve doğal olarak yüzmesine izin vermemektedirler.

Kaliteli bir akvaryum yaklaşık otuz litre su tutabilmelidir Bu tür Akvaryum balıklarının güvenli bir şekilde yüzerken rahatça dönmesini sağlayacaktır. Akvaryumunuzda mutlaka suyu temiz tutmaya yardımcı olacak ve balıkların sağlığını korumasına yardımcı olacak bir filtre olması gerekmektedir.

Japon balığınıza en iyi şekilde bakmak için suyu ve kalitesini hesaba katmanız gerekir, Musluk suyunun zararlı kimyasallarla dolu olduğunu unutmayınız.

Akvaryumlarınızı su ile doldurmayı seçerseniz, balığı koymadan önce saatlerce dinlenmeye bırakmanız gerekmektedir. bu bekleme prosedürü suda bulunan kimyasalların dağılmasına yardımcı olmaktadır. Bir akvaryum balığına nasıl bakılacağını anlamak için tüm bu önleme biçimleri küçük dostlarımızın yönetiminde size yardımcı olacaktır.

Piyasada balıklar için güvenli hale getirmek adına, musluk suyuna ekleyebileceğiniz ticari temizleyiciler bulabilirsiniz.

Japon balıkları suyun sıcaklığına bağlı olarak fiziksel problemler geliştirebileceğinden su sıcaklığının dikkatle izlenmesi gerekecektir. Japon balıkları, yiyecek arayanlara özgü bir sosyal davranış benimseyebilirler. akvaryum alt tabakasını yükseltirler dikkatli olun, doğalarında olduğu için bu davranışı engellememelisiniz, ancak yeterince büyük bir çakıldan kaçınmalısınız çünkü akvaryumu doldurduğunuz da hareket alanlarını kısıtlamış olursunuz akvaryumu onlara bırakmayı tercih etmelisiniz.

Akvaryuma suyun oksijenlenme sürecinde yardımcı olacak canlı bitkiler yerleştirebilirsiniz.

Japon Balıkları Ne kadar Yaşayabilir ?

Japon balığının ömrü, ait olduğu çeşitlere göre değişiklik gösterir. ancak genel olarak bir akvaryum balığı güçlü bir mizaca sahiptir ve bu sebeple doğru koşullar sağlandığın da uzun süre yaşayabilirler.

En uzun ömürlü akvaryum balıkları 40 yaşına ulaşabilmektedir ancak bu doğada doğru olan bir şeydir. akvaryumlarda yaşayanlar ortalama olarak 10 yaşına kadar ulaşabiliyorlar tabi yine bu ortalama bir tahmindir.

Bir akvaryum balığı mükemmel koşullar sağlanırsa eğer, 60 cm uzunluğuna ulaşabilmektedir ve saygın bir yaşa yani 15 ile 20 yıla ulaşabilmektedir. tabi belirttiğimiz gibi bunun olması nadir yaşanan bir durumdur, akvaryum balığınızın 10 yıl yaşaması daha olası bir ihtimaldir.

Japon Balığı Ne yer ? Akvaryum Balığı Ne Yer ?

Japon balıkları doğal ortamların da ki beslenmeleri sivrisinekler de dahil olmak üzere küçük kabuklu ve böceklerden oluşmaktadır. Ama tabi evde sürekli sivrisinek toplamaya başlamazsanız, onlara petshop’lar da kolay bir şekilde bulabileceğiniz küçük dostlarımız için özel olarak hazırlanmış yemleri vermeniz gerekir.

Japon balığını günde iki veya üç kez küçük dozlar da yemek zorunda kalabilmektedir. Japon balıkları tokluğun ne olduğunu bilmedikleri için fazla yemek onu hasta riski taşımaktadır. Japon balığınıza vereceğiniz yem yağlanma oluşturabileceğinden yüksek miktrda protein içermemesi gerekir. En iyi yemi bulmak için petshop satış danışmanlarına danışabilir, miktarı konusunda onlardan yardım alabilir ve veteriner hekimlere danışabilirsiniz.

Japon Balığını Beslerken Nelerden Kaçınmalısınız?

Japon balığınızı beslemek isteyeceğiniz temel besinler olduğu gibi akvaryumlarına koymaktan kaçınmanız gereken bir kaç bir şey bulunmaktadır.

Hayvansal yağ içeren yiyecekler, ekmek, marul özellikle pişmiş marullar, pişmemiş bezelye.

Japon balığınız bu besin kaynaklarını doğru bir şekilde sindiremezler bu da hasta olmalarına ve hatta ölümlerine neden olabilir, bu konuda dikkatli davranmaya özen göstermeniz gerekir.

Japon balıklarını sürekli aynı yemle beslemekten kaçınmanızı tavsiye ediyorum, Bu zamanla can sıkıntısına ve ilgi eksikliğine yol açabilmektedir, ara sıra farklı çiğ gıdalar ve formül yemler ile karıştırarak, aynı zaman da akvaryum balıklarınızı dengeli bir diyat aldığından emin olmanızı sağlamaktadır.

Sonuç Olarak Bir Kaç Detay

Japon balıkları, evimizde son derece eğlencelidir. Japon balıklarınızı günde iki üç dakika içinde yiyebilecekleri kadar beslemeniz gerekir. Çözünmüş olan yem blokları benzer şekilde yenmemiş gıda parçacıkları, akvaryumunuz da amonyak ve nitrit seviyelerini yükseltebilir bu da akvaryum balığınız için güvensiz ve sağlıksız bir hale gelmesi demektir. Bir seferde yalnızca minimum miktarda beslemeniz önemli bir detaydır.

Eviniz de bir Japon Balığı besliyorsanız eğer, yorum kısmında bizler ile deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir