Görüntüleme: 463
0 0
Okuma Süresi:6 Dakika, 9 Saniye

Bilgisayarlarınızı şöyle düşünmelisiniz, Tıpkı arabanız, eviniz, ve hayatta vücudunuz gibi, bilgisayarınızın da toz oluşumnunu ve aşırı ısınmalarını önlemek adına, arada bir de olsa iyi bir temizliğe ihtiyacı bulunmaktadır. Bir Pc’yi temizlemek kolaydır ve sadece 20 dakika kadar bir sürenizi alır. bu nedenle bugün masa üstü bilgisayarlarınızın içini nasıl etkili bir şekilde temizleyeceğiniz konusunu ele alacağız.

Bilgisayarımı ne sıklıkla temizlemeliyim?

Ortama bağlı olarak, bilgisayarınızı daha sık veya daha az temizlemeniz gerekebilir. Bilgisayar yerleşimi önemli bir değişkendir. Bilgisayarı yerde tutmak toz, saç, cilt hücreleri ve halı parçacıklarının daha kolay geçmesini sağlar. Bilgisayarı yerden yukarıda tutarsanız – örneğin masanın üzerinde – parçacıkların girme olasılığı daha düşüktür.

Bilgisayarınızın yakınında sigara içiyorsanız, bilgisayarınızın fanlarında ve iç yüzeylerde katran, kül ve diğer kalıntılar birikebilir. Her altı ayda bir bu şeyler için bilgisayarınızdan kurtulmak bilgisayarınızın performansını artırabilir.

Fırlayan bir evcil hayvanın sahibiyseniz, bilgisayarınızı daha sık temizlemek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızın içi, fan sıkışmalarına ve bilgisayarın diğer alanlarına eşit derecede eğilimlidir.

Kısacası bilgisayarınızı yerden uzak tutarsanız, sigara içmeyin ve evcil hayvan atmayın, muhtemelen yılda bir kez bilgisayarınızı temizlemekten kurtulabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bilgisayarınızı altı hatta üç ayda bir temizlemek isteyebilirsiniz. Ve her zaman olduğu gibi, bilgisayarınız normalden daha fazla ısınmaya başlarsa, toz veya saç aramak için açın ve ardından temizleyin.

Bilgisayarı çalışırken veya kabloları bağlıyken açmayın. USB kabloları, ses kabloları, video kabloları ve özellikle güç kablosu gibi tüm harici aygıtları çıkarmak her zaman daha güvenlidir . Evet, güç kablosunu bağlı tutmak, PC’ye topraklamak ve kasanın içinde çalışırken kabloyu bağlı bırakmak genellikle sorun olmaz. Bununla birlikte, bileşenlere enerji verildiğinde, konserve havadan gelen hafif nem izi bile sorunlara neden olabilir.

Ardından bilgisayarınızı bahçeniz veya garajınız gibi iyi havalandırılan bir alana taşıyın. Bu, özellikle bilgisayarınızda uçuşacak çok fazla toz olup olmadığını düşünmek için önemlidir. Tüm eski, birikmiş tozları solumak sizin için iyi değildir ve eğer kapalı bir odadaysanız, toz, bilgisayar da dahil olmak üzere eşyalarınızın üzerine çökecektir.

Sınırlı alanınız varsa, daha sonra hızlı bir temizlik için elektrikli süpürgeyi ( bilgisayarın içini temizlemek için değil ; yakında daha fazlası için) yakınınızda tutun . Ve tozu solumaktan endişeleniyorsanız, 5 dolardan daha ucuza ucuz bir toz maskesi almak için her zaman yerel donanım durağınıza uğrayabilirsiniz.

Aletlerinizi toplayın

Bilgisayar kasanızı açmaya başlamadan önce temizlik araçlarınızı toplamanız gerekir. Bilgisayar bileşenlerindeki tozu temizlemek için elektrikli süpürge kullanılmasını önermiyoruz. Bu, statik bir yapı oluşturabilir ve ana kartta, video kartında ve başka yerlerde potansiyel olarak önemli elektrik bileşenlerini yakabilir. Bu sadece kötü bir fikir, bu yüzden kendinizi acıdan kurtarın ve bir basınçlı hava sürahisi alın.

Bununla birlikte, bilgisayarınızın tozunu alırsanız bir vakum yardımcı olabilir. Vakumu çalıştırın ve hortumu PC’nize yakın tutun – ancak dokunmayın . Elektrikli süpürgenin çoğunu tamamen emebilmesi için PC’deki tozu vakum hortumu yönünde üfleyin.

Bilgisayarınızı temizlemek için ihtiyacınız olan bazı araçlar:

  • Tornavida içeren donanım kitleri
  • Basınçlı hava ile konteyner
  • Lif
  • Fermuarlar (isteğe bağlı)
  • Makas (isteğe bağlı)
  • Pamuklu çubuk (isteğe bağlı)
  • Termal macun (isteğe bağlı)
  • Kurşun kalem veya tükenmez kalem (isteğe bağlı)

basınçlı havanın ulaşamadığı yerlerde tozu süpürmek için küçük bir fırça kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu araçlardan bazıları isteğe bağlıdır, bu nedenle bunlara sahip değilseniz stres yapmayın. 

Vidaları Açın

Artık tüm aletleriniz bir arada iyi havalandırılmış bir alanda olduğunuza göre bilgisayar kasasını açarak hazırlık sürecine başlayabiliriz. Tüm bilgisayar kasaları farklıdır. Sizinkini daha önce hiç açmadıysanız ve açmakta sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızın kılavuzunu okuyabilir veya özellikle modelin nasıl açılacağıyla ilgili kılavuzları web’de aramayı deneyebilirsiniz.

Kullandığımız kasa bir Sigma Luna WB ve çoğu durumda olduğu gibi, sadece iki vidayı sökün ve yan paneli dışarı doğru kaydırın. Yan panele bağlı bir fan varsa, paneli tamamen çıkarmak için güç kablolarını çıkarmanız gerekebileceğini unutmayın.

Temizleme işlemini kolaylaştırmak için, kolayca çıkarılabilen bileşenleri çıkarmak en iyisidir. Çoğu masaüstü, RAM çubuklarını, video kartlarını ve sabit sürücüleri çıkarmanıza izin verir. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, ancak yaparsanız daha derinlemesine temizleyebilirsiniz.

İşlemcinin üst kısmından fana ısı aktarmak için kullanılan termal macunun fan her çıkarıldığında değiştirilmesi gerektiğinden CPU’nuzu çıkarmamanızı öneririz. Eğer varsa edilmektedir termal macun ile donatılmış ve CPU kaldırmak istediğiniz, sadece alkol ve yumuşak bir bezle CPU üzerindeki eski termal macunu temizlemek için emin olun. Ardından, bilgisayarınızı temizlemeyi bitirdiğinizde, yeni bir termal macun katmanı uygulayın.

Çoğu kişinin CPU ve CPU fanını çıkarmasına gerek yoktur. CPU soketine neredeyse hiç toz girmediğini düşünmek mantıklı değil. Sonra tekrar, bilgisayarınızı temizlerseniz, neden sonuna kadar gitmiyorsunuz? Seçim senin.

Temizlik Vakti

Temizleme işlemini başlatmak için yeni çıkardığımız ekipmanla başlayın. Sıkıştırılmış hava kutusunu kavrayın ve çok tozlu bir alanda bir hava patlamasını serbest bırakmak için tetiği tutun. Hiç dikkat çekmeyen eski bir ekran kartını temizliyoruz, bu nedenle DVI bağlantı noktalarının çevresinde bir miktar toz birikintisi var. Fanlı bir ekran kartını temizliyorsanız, basınçlı hava üflerken bıçakların dönmesini önlemek için bir kalem veya kurşun kalem kullanabilirsiniz.

Sonra bilgisayar kasasına geçiyoruz. RAM yuvalarının içine girmiş olabilecek toz parçacıklarını kaldırarak başlayın. Basınçlı hava kutusunu alın, bir RAM yuvasına doğrultun, tetiği tutun ve tüm yuvanın aşağısına doğru hareket ettirin. Bunu bilgisayar kasasındaki her yuva için tekrarlayın.

Şimdi CPU fanı ve güç kaynağı ünitesi gibi daha büyük donanımlara geçiyoruz. Yine fanları temizlerken kanatların dönmesini önlemek için tükenmez kalem veya kurşun kalem kullanılması tavsiye edilir. Gevşek toz parçacıklarını üflemek için basınçlı hava kutusunu kullanın.

Toz parçacıklarını sabitlemek için çubuğu bıçaklara sürterek fanı temizlemek için pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Biraz sıkıcı ama sonunda güzel, temiz bir etki bırakıyor.

Kasanızın alt kısmında şüphesiz toz oluşumu olacaktır. Tozları basınçlı havayla üfleyerek başlayabilirsiniz. Kasada hala toz varsa, silmek için nemli bir bez kullanın. Emin bez değil olmasıdır olun ıslak , ama nemli . Durumunuzdaki tüm kancalar için bu adımı tekrarlayın.

Son olarak, yukarıda anlatıldığı gibi diğer fanları, kapıları veya dolapları da temizlemeyi unutmayın.

Özel olarak gömme bir fanınız varsa, yaprakları temizlemek için biraz izopropil alkol içeren bir pamuklu çubuk kullanmaktan korkmayın. Temizledikten sonra kanatların serbestçe hareket etmesini sağlamak için fanları hızlı bir şekilde döndürün. Değilse, muhtemelen devam etmek ve bu fanları değiştirmek en iyisidir.

Dağıtma kabloları (isteğe bağlı olarak)

Bu sonraki adım isteğe bağlıdır ve özel olarak oluşturulmuş bilgisayarlar için önerilir. Profesyonel olarak üretilmiş bilgisayarların aksine, özel yapım bilgisayarlar, tam olarak uyan, özenle gizlenmiş bir kabloyla gelmez. Çantanızı daha güvenli ve düzenli hale getirmenin en iyi yolu fermuar kullanmaktır. Ayrıca, düzgün bir şekilde gizlenmemişlerse CPU fanınızın veya diğer fanlarınızın kabloları kazımasını da istemezsiniz.

Başlamak için bir paket fermuara ihtiyacınız var. Tüm kablolarınızın etrafına sığabilecekleri sürece, hangi boyutta veya renkte oldukları önemli değildir. 4 inçlik fermuarlar kullanıyoruz.

Bağlanması gereken tüm kabloların bağlantısını keserek başlayın. Daha sonra başvurmak üzere nasıl bağlandıklarını yazmayı ve fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Beğeninize göre gruplandırılmış bir kablonuz veya bir dizi kablonuz olduğunda, etrafına bir fermuar sarın ve ince ucu braketten geçirin. Ardından, artık sıkamayacak duruma gelene kadar ince ucundan çekerek fermuarı sıkın. Makas alın ve fazlalığı kesin.

Mümkün olduğu kadar çok kablo için bu adımı tekrarlayın. Daha sonra görünürlüğü azaltmak ve bilgisayarın bağırsaklarına daha temiz bir görünüm kazandırmak için bunları atabilirsiniz.

Son Olarak, Ele Aldığımız da

Kabloları uygun konektörlere yeniden bağlayın. Her bir kablonun nereye gittiğini hatırlamıyorsanız, belgenize veya daha önceki fotoğraflarınıza bakın. Ayrıca video kartı veya RAM gibi çıkarılan çevre birimlerini uygun elektrik prizlerine takmayı unutmayın.

Bilgisayarınızın hem içi hem de dışı yeni kadar iyi görünmelidir. Toz, saç, cilt parçacıkları ve çok daha fazlası için bilgisayarlarımızdan kurtulduk. Kablolarınız güzel bir şekilde kullanılmalı ve fanların ve diğer hassas ekipmanların yakınında olmamalıdır. Daha önce ısınma ile ilgili sorunlarınız olduysa artık bunun geçmişte kaldığını fark etmeye başlayacaksınız. Performansınızı yüksek tutmak için bilgisayarınızı her üç ila altı ayda bir temizlemeyi unutmayın!

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir