Görüntüleme: 67
0 0
Okuma Süresi:2 Dakika, 55 Saniye

Her rengin bir anlamı vardır, Kırmızı renk bir anlam taşımaktadır ve uygun şekilde kullanıldığı zaman, pozitif yararlarıda bulunmaktadır.

Kırmızı renk sizlere ne çağrıştırıyor ? Kan, aşk, tutku, canlılık size ne ifade ediyor ? Kırmızının nasıl kullanıldığını ve anlamını gelin birlikte inceleyelim.

Kırmızı rengin anlamı

Bu renk canlılığı, enerjiyi, gücü ifade eder. Yükü veren bir renktir.  ilk çakrayı temsil eder, topraklanmanın ve yaşamın daha maddi yönlerinin bir sembolü. Zihinsel ve fiziksel enerjiyi uyarır.

Uyarılmaya ve harekete ihtiyaç duyanlar için ideal renktir. Dikkat çekici ve duyuları uyandıran. Kırmızıyı tercih eden bir kişi muhtemelen rekabetçi, tutkulu, ateşli, enerjik, zeki ve çok aktiftir.

Sembolizmde kırmızı beyazın zıttıdır, Katolikler için günahı, sonra İsa’nın kanını ve kerubileri, paganlar ise ateşin rengi olduğu için savaş tanrısı Mars ve yaratılışla ilişkilendirmiştir.

Bu renk güçlü bir şekilde ikiye ayrılır: bir yanda aşka, hayata, güce, tutkuya, diğer yanda ise öfkeye, şiddete ve saldırganlığa tanımlanabilir.

Dünyada ve tarihte kırmızının anlamı

Güney Afrika’da kırmızı yas tutmayı, Nepal ve Hindistan’da ise yatıştırıcı bir renktir, hatta gelinler kırmızı giyer. Çin’de bile kırmızı en sevilen renktir , Kızıl Ejderha refah ve mutluluğu simgelemektedir. Batı’da kırmızı, finansal kayıpları gösterir.

Tarihte kırmızı, tarih öncesi çağlardan beri bilinmektedir, kök boyası, bazı metaller ve kırmızı aşı boyası olan bir bitkiden tahmin edilmiştir.

Roma döneminde nadir bir kabuk olan murex’ten elde edildi ve bu nedenle sadece imparator ve liderlerine ayrılmıştı. Orta Çağ’da mürekslerin Filistin ve Mısır kıyılarındaki kolonileri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan, kurutulmuş ve ezilmiş kırmız böceğinden elde edilen kermelere yönelmek gerekiyordu.

Aristokrasi ile ilişkilendirildi ve onu benimseyen papalar ve kardinaller oldu. Protestan reformistler ise kırmızıyı ahlaksız ve sapık Roma ile eşanlamlı kabul ettiler, dolayısıyla onlar için her iyi Hıristiyanın kırmızı rengi sürgün etmesi esastı.

Daha sonra kırmızıya günahın anlamı yüklenir ve fahişelerin rengidir. Genelevlerin kapılarına kırmızı fenerler koyma geleneğini, dolayısıyla “kırmızı fener mahallesi” adını unutmayın.

Kırmızı ayrıca yargıçların toga ve eldivenlerinin ve cellat başlığının rengi oldu. Kırmızı her zaman savaşın rengi olmuştur ve 19. yüzyıla kadar birçok askeri üniforma kırmızıydı. Antik Çin’de Chou hanedanlığının kutsal rengiydi.

Kırmızı nasıl kullanılabilir?

Mutfakta veya dinamik bir ortamda, spor salonunda veya yaratıcı bir alanda iyi kullanıma sahiptir. Mutlaka duvarlardan, zeminden veya mobilyalardan bahsetmiyoruz, daha fazla detaylarda kullanılabilir.

Bunun yerine , daha güven verici ve yumuşak renklerin gerekli olduğu bir dinlenme odası veya yatak odasında kaçınılmalıdır , bu da zihnin rahatlamasına ve merkezi yeniden keşfetmesine neden olur.

Sevgiyi, sevinci ve tutkuyu ifade eden bir hediye için idealdir.

İlginizi Çekebilir: Renklerin Piskolojik Anlamları Ve Etkileri

Kromoterapide kırmızı

Kromoterapi seanslarında fiziksel ve psikolojik açıdan çeşitli faydalar sağlamak için kırmızı kullanılır

Dolaşım problemlerini iyileştirir, astım ve kronik öksürükten muzdarip olanlara yardımcı olur, adrenalini uyarır. Depresyon ve melankoli gibi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Kırmızı Renge Sahip Taşlar


Bu rengin olumlu yönlerinden yararlanmak isteyenler ve taşların gerçekten hayatımıza pozitif etkisi olduğunu düşünenler şu taşlardan faydalanabilir:

Kırmızı jasper: Fiziksel dayanıklılığı arttırır ve kadın doğurganlığını uyarır.
Carnelian: İlk çakranın en yüksek noktasına yerleştirilmelidir, motivasyon ve güç verir.
Kırmızı Akik: Korkularınız üzerinde çalışmaya çalışırken büyük yardım. Öngörüyü arttırabilir.
Ateş opal: dinamizmi uyarır, hem doğallığı hem de cinsel isteği uyandırır.


Yaratıcılığı teşvik etmek ve canlılığı uyandırmak istediğimizde kırmızı ile boyarız, mandalalar yaratırız, mutfakta kırmızı baharatlar kullanırız.

Kırmızı ve nöropazarlama

Genel olarak kırmızının insanları uyarmak ve dikkatlerini çekmek için tabelalarda kullanıldığını bilirsiniz .

Aynı şey pazarlama için de geçerlidir: kırmızı, müşterileri çekmek için seçilir ve genellikle dış mağazalarda, reklamlarda ve malların ambalajlanmasında kullanılır. Araştırmalar iştahı artırdığını gösteriyor ve bu yüzden restoran işletmecileri sıklıkla onu tercih ediyor.

Sizin Renginiz Hangisi ? Yorum kısmında bizler ile kırmızı rengi ile ilişiğinizi ve deneyimlerinizi anlatabilir, fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir