Görüntüleme: 65
0 0
Okuma Süresi:2 Dakika, 41 Saniye

Konut güneş enerjisi sisteminizin etkili ve daha iyi bir performans ile çalışması, elektrik üretmesi için doğrudan güneş ışığına maruz kalması gerekir. Çok fazla bakım gerektirmeseler de performanslarını arttırmak için zaman zaman temizlenmeleri gerekmektedir.

Başlangıçta, konut güneş paneli yöneticileri ev sahiplerine güneş paneli temizliğini yağmurun yapmasına izin vermelerini tavsiye etti. Panel kurulumundan üç ila dört yıl sonra, %50’ye kadar düşen önemli bir üretkenlik düşüşü fark ettiler. Artık insanlara güneş panellerinin temizliğine biraz daha dikkat etmenin önemi konusunda tavsiyelerde bulunmaya başladılar.

Yağmur sadece hafif kirleri temizlerken, onları tam olarak temizlemez. Çiseleyen yağmur, toz ve döküntüleri kalın bir çamur tabakasına dönüştüreceğinden panelleri daha da kötüleştirecektir.

Güneş Panellerimi Nasıl Daha İyi Temizleyebilirim?

Güneş panellerinizi temizlerken üreticinin talimatlarını kontrol ederek güvenlik risklerini önlediğinizden emin olun. Bakım işlemi sırasında güneş enerjisi sisteminin bağlantısı her zaman kesilmelidir. Diğer bazı etkili güneş temizleme ipuçları şunları içerir;

  • Uygun düşmeye karşı koruma ekipmanınız ve güvenli bir merdiveniniz yoksa merdivenden yukarı çıkmayın. Bu koruyucu donanımlara sahip değilseniz, konut güneş panellerinizi temizlemek için profesyonel bir güneş paneli kurulum ve temizlik şirketi kiralamanızı şiddetle tavsiye ederiz .
  • Panelinizi sadece sabah veya akşam sıcak olmadığında temizleyin. Çok fazla güneş panelleri çok hızlı kurutur ve arkasında lekeler bırakır.
  • Zamanla panele zarar vereceği için mineralce zengin veya sert su kullanmaktan kaçının. Deiyonize veya damıtılmış su kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, hortum bağlantılarınız mineralleri filtrelemek için bir su yumuşatıcı satın alabilirsiniz.
  • Birikmiş kiri ve tozu temizlemek için yalnızca yumuşak kıllı bir fırça kullanın.
  • Panelleri nozul eki olan bir bahçe hortumu kullanarak yıkayın. Daha da iyisi, önce sabunlu su püskürtebilmeniz için sabun bağlı bir ağızlık alabilirsiniz.
  • Panellere zarar verebilecek aşındırıcı ürünler kullanmaktan kaçının ve sadece yumuşak fırça ve silecek kullanın.

Güneş Panellerimi Ne Sıklıkta Temizlemem Gerekir?

Güneş panellerinizi ne sıklıkla temizleyeceğiniz yalnızca hava koşullarına ve nerede yaşadığınıza bağlıdır. Ancak yılda bir kez temizlenen güneş panelleri, temizlenmemiş olanlardan %3,5, yılda iki kez temizlenen güneş panelleri ise %5,1 daha fazla elektrik üretir. Güneş panellerinizi yılda bir veya iki kez temizlemeniz yeterlidir. Bununla birlikte, bölgenizde minimum düşüş ve çok daha fazla kir birikimi varsa, onlara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer özel durum, panellerin monte edildiği açıdır. Güneş panelleri eğilirse, yağmur suyu tozu da sileceğinden sık sık temizlemeye ihtiyaç duymazlar. Düz monte edilen güneş panelleri sık sık temizlik gerektirecektir.

Çoğu durumda ve çoğunlukla yağmurlu olduğunda , güneş panelleriniz sık sık temizlik gerektirmez, çünkü herhangi bir kalıntı ve toz yağmur tarafından yıkanır. Ancak tozlu ve kuru bir bölgede yaşıyorsanız, bunları daha sık temizlemeniz gerekecektir.        

Güneş paneli temizliği karmaşık bir işlem olmasa da, temizlik işlemi sırasında güneş enerjisi sistemlerini kullanmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle, onları daha ustaca ve verimli bir şekilde temizlemek ve minimum sürede çalışır durumda olduğundan emin olmak için bir profesyonel kiralamayı düşünmelisiniz.

Güneş Paneli sonuç olarak;

  • Konut tipi güneş panelleriniz düz veya bir kirlilik kaynağının veya kurak bölgenin yakınına monte edilmişse, güneş panelinizi daha sık temizlemeniz gerekebilir.
  • Kirlilik, toz ve kuş pisliği güneş enerjisi verimliliğini azaltır
  • Güneş panelinizin uzun süre kir biriktirmesine izin vermek, güneş enerjisini azaltacaktır.
  • Güneş enerjisi çıkışınızın etkisini temizlikten önce ve sonra gözlemleyerek ölçün ve temizleme düzenini buna göre değiştirin.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir