Görüntüleme: 68
0 0
Okuma Süresi:5 Dakika, 23 Saniye

Bir çok başarının ve sonuca ulaşma amacı ile verilen hayat gayesinde, hayal gücünün ne kadar önemli olduğu geçmişten günümüze uzanan sabit bir bilgidir, hayalleri olmayan ve hayal gücünü çalıştırmayan bireyler, başarıya ulaşmak için bir çabası yoktur ancak hayatta hayal gücünü kullanarak sürekli hayal kuran bireyler, hedeflerine ulaşmak için küçük adımlar atabilmektedir.

Her zaman ileriyi düşünmek hayal kurmak, gelecekte olacağın yeri görmek ve bu hedefe doğru yürümek sizlere başarıyı getirecektir ve kaçınılmaz olacaktır.

Albert Einstein’in dediği gibi, Hayal gücü herşeydir. Hayatın yaklaşan cazibe merkezlerinin ön izlemesidir.

Yine Montaigne’nin dediği gibi; Güçlü bir hayal gücü fırsat yaratır

Bir çok bilim adamı, düşünür, kitap yazarları ve büyük hedeflere sahip olup bunu başarıyla sonuçlandıran insanların söylediği ve uyguladığı gibi hayal gücünün gücünü vurgulamaktan geçmektedir başarı. sen ne düşünüyorsan aslında osun. düşündüğün yerde ve kendini koyduğun yerdeki kişi her zaman seni başarı ile birleştirecek bir ipucudur.

Kitap okumak istediğiniz zaman, kurgu kitaplarına göz attığınız da ve onu okumaya karar verdiğiniz de, yeni bir yolculuğa çıkıp fikirlerinizi le gerçek dünyanız arasında bir yaşam standardında kendinizi bulabilirsiniz, bu size hedefleriniz konusunda yardımcı olacak en büyük anahtardır, şunu hiç bir zaman unutmayın arkadaşlar, başarı hayal gücünüz ile birdir hayal etmezseniz bir amacınız, bir gayeniz olmaz ve ilerlemek için bir sebebiniz de olmaz.

Kitaplar sizlere yeni bir karakter ve bilinmeyen bir olay örgüsü ile benzersiz bir anlatımı okuma konusundan fazlasını sunmaktadır. kurgu kitapların sadece hayal gücünüzü geliştirmekle kalmayıp, aynı zaman da IQ’nuzun gelişmesi konusunda da faydası bulunmaktadır. İşte sizler için bir kaç detay;

Beyin Fonksiyonlarınızı ve Hayal Gücünüzü Geliştirebilir

Kitap okumak, beynimizin sağ tarafını uyararak hayal gücümüüz genişletmekte, günümüzde baktığımız da nörobilimciler, kurgu kitap okumanın beynimizde ki bağlantıyı tetikleyerek geliştirdiğini keşfettikleri bilinen bir gerçektir.

Kurgu bir kitap alıp okumaya başladığınız da hikayeyi hayal etmeye ve bundan sonra ne olacağını düşünmeye o konuda tahmin yürütmeye ve tahminleriniz doğrultusunda okudukça okumanız gerektiğini biliyorsunuz, daha sokak dili olarak ele alacak olursak bir dizi izliyorsunuz ve dizinin öteki bölümünü merak ediyor ve tahmin yürütüyorsunuz gibi düşünün, Kitap okurken, beyin fonksiyonlarınız bir sonraki sayfada ne olacak bitiminde ne olacak, kurguda sonunda ne olacak bu merak duygusu beyninizi çalıştırmaya ve hayal gücünüzü arttırma ve geliştirme konusunda yardımcı olabiliyor.

Böylece kitabın içerisinde, çevreyi, karakterlerin nasıl göründüğü hakkında fikir yürütme çabası gibi farklı farklı düşüncelere sizi sevk edebiliyor. Kurgu kitap okumak aynı zamanda sizi günün stresinden ve yoruculuğundan olumsuz düşünceler ve can sıkıntısı gibi bir çok etkenden kurtarmaktadır. vaktinizi güzel bir şekilde değerlendirmenizi sağlar.

Beğenebilirsiniz: Nasıl Kitap okuma alışkanlığı kazanılır bir kaç ipucu

Duygusal Açıdan Geliştirebilir

Kitap yazarları, bir hikayeyi yazarken, karakterlerin hangi rolü aldığının önemi bulunmamaktadır. çünkü hikaye yazılırken, duyguyu yazabilmek gerçekten ve bunu aktarabilmek önemlidir.

Kurgu kitabı okurken, kitapta bulunan karakterin yerine kendinizi koymak, ve bir sonraki adımı tahmin etmek, ona göre kendimizi şekillendirmek, hayal gücümüzde büyük bir ilerlemeye yol açabilir. kendinizi Hikaye karakteri ile özleştirip aranızda bir bağ kurmanız sizlere ekstra bir bilgi ve gelişim sağlayabileceği sabittir.

Yaşadığımız dünya’da en büyük ve en belirgin özelliklerden biri, kendi duygularımızı bilinçli bir şekilde gözlemleyebilmek ve anlamaktan geçmektedir, aynı zaman da insanlar ile empati kurmak ve bağlantı kurmak sizleri her durum ile uyum sağlama konusunda bilinçlendirecek ve gelişim konusunda öne atacaktır.

Kurgu kitap okumak, sanatı özümser, ve duygusal yanınızı geliştirme konusunda sizlere önemli katkı sağlamaktadır.

Bağlantı Kurma Gücünüzü Arttırır

Bağlantı kurma gücü, önemli bir detaydır arkadaşlar, çünkü gelişim ve beyin fonksiyonlarında hareketlilik sağlamanıza fayda sağlayacaktır. bunu bir çok uzman belirtmekte ve geçmişle sabittir. Önümüze gelen bir sorun bizleri çıkmaza sokabilir bu konuda fikir sahibi olamayabiliriz, ancak bağlantı kurma gücümüz arttığında sorunları bir birleri ile bağlantılı hale getirip, çözme konusunda fayda sağlaması kaçınılmazdır.

Hayatımız da illa bir yerde böyle bir sorun ile denk düşüyoruz. yaşadığımız bir problem aslında daha önce yaşadığımız bir konu ile bağlantılı olduğunda, daha önceki sorunu unutup hatırlamak ve bu iki bağlantıyı bir biri ile özdeştirmeden sonuca ulaşamayıp hüsrana uğrama gibi olasılıklar mevcut olabiliyor.

Yanlış giden bir şeyde ve sorunda, parçaları birleştirmek sorunun sebebini ortaya çıkarabilmektedir bağlantılı sorunlarda sizlere aydınlık neticesinde bir yol olacaktır. Tahmin ettiğiniz hiç bir şey doğru ya da yanlış olarak ayrımlaştırılamaz bu sizin onunla bağlantınızdır kurgu kitaplar da bağlantı kurma gücünüz artacaktır ve düşünme katsayınızı yükseltecektir.

Kurgu Kitaplar Yaratıcılığınızı Geliştirir

Şunu hatırlatmakta fayda arkadaşlar, İyi bir öğretmen, sadece dersi, konuyu öğretmekle kalmamalı, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi zıt olarak itiraz ve tartışmaya açmalıdır, çünkü; tartışma ve fikir alışverişi konu hakkında fikir alışverişleri ve farklı düşünceler gelişimi yüksek kalitede arttırmaktadır.

Kurgu kitapların da da aynı şey geçerlidir. Düşündürüyor ve içiniz de ki yaratıcı kişiliği ortaya çıkartıyor, Düşündükçe fikirleriniz de de değişkenlik oluşabiliyor konu hakkında fikirleriniz değişebiliyor, yaşam standardınızı arttırıyor.

Kurgu kitapların içerisinde, mutlaka hayatınızdan bir parça bulabilirsiniz, yaşadığınız bir olay ya da karşılaştığınız bir yazı olarak düşünün. yaratıcılığınız konusunda size ekstra bir faydası olacaktır

Okurken sürekli sonunu tahmin edeceğiniz için deneyimler ve konu içerisinden ipuçları, çıkarımlar, yaptırımlar çıkartarak hayal eder ve hayal gücünüzü arttırırsınız hikayenin sonucunu ve bir sonraki sayfasında ya da konuda olacakları tahmin etmeye başlarsınız, bu da sizin beyniniz de bir hareketliliğe yol açar.

Kurgu Kitap Okumak Ve Yeni Bir Bakış Açısı

Kurgu kitap okumanın en önemli özelliklerinden bir tanesi, her şey de mantık aramak, biliyorsunuz ki bir çok kitapta mantık ararız ya da izlediğimiz film karşılaştığımız bir çok şey, Kurgu kitapların kurgu olduğunu bildiğimiz için mantık aramak yerine düşünme yetisini arttırmaya yönelik bir hareket elde edebiliriz.

Kurgu kitap, gerçek bir hikayeden alıntılanmış olsa da hayali karakterler, ve ilginç olay zincirleri sizlere yeni bir bakış açısı sunarak, mukayese yeteneğinizi arttırma yönelimine evrilebilir.

Kendinizi sınırlamanıza engel olur ve her yönü ile tüm konulara ince bir dokunuş yapabilirsiniz, düşünce yapınızda farklılıklar sağlamanıza ve gelişim konusunda büyük bir adım atmanıza olanak tanır. bu sayede, kurgu kitap okumak sizi düşünülmesi güç olan konularda, düşünmekten zevk alacağınız bir benliği ortaya sunmaktadır.

Kurgu kitapları, hayali bir olay olduğunu düşünürsek, karakterlerin duygularını okuduktan sonra daha detaylı düşünüp kendiniz de de farklılıklar ortaya koyma gibi düşünmenize faydası olacak bir etkendir.

Son Olarak;

Kurgu kitapları okumak, hayal gücünüzde önemli bir gelişme sağlamanıza yarar. ve duygusal zekanızı ciddi anlamda geliştirir. Zihninizde bir simülasyon sağlar bu sayede yaratıcılığınız ve hafızanızı geliştirme konusunda ekstra fayda sağlayabilmektedir.

Kurgu kitapları okuyan kesimler empati kurmak ve duygusal zeka yönünde gelişime uğradığı bilinen bir şeydir. bu sizi Hayal gücünüzü arttırma konusunda da pozitif bir değer katacak ve stresten kurtulmanıza da yarayacaktır Kurgu kitapların, önceliği sizlere bir hikaye sunmaktan geçmektedir, kitap içerisinde ki karakterin yerine kendinizi koymanız ve onun gibi düşünüp kendi fikirlerinizi ortaya sunmanızı sağlar.

Evet arkadaşlar, yazımızı tamamadık, konu hakkında düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yorum kısmında bizler ile paylaşarak yazımıza katkı sağlayabilir ve bir tartışma başlatabilirsiniz Kurgu kitap okumanın faydasını mutlaka görmüşsünüzdür, sizce nedir ?

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir