0 1
Okuma Süresü:4 Dakika, 33 Saniye

Zaman zaman, eğlendiğiniz zamanlar da tatil yaptığınız dönemler de gezintiye çıktığınız da paranız azalmış ve gerçek anlamda zorluk çekmeye başlamış olabilirsiniz. Bu sizde büyük stresler yaratabilir ve çok fazla para harcadıysanız eğer bundan sonra ne yapmanız gerektiği hakkında, sizlere bir kaç bilgi geçmek istedik.

Mali durumu dengelemek ve düzeltmek için en önemli detay, mevcut durumunuz hakkında, gerçek bir bilgiye sahip olmanız dan geçmektedir. Bir çok kişi, gezintiye çıktığında akşam yemeği için dışarıda bir yemek yeme etkinliği düzenlediğin de ya da yaz tatilinde bir otel tuttuktan sonra. fazla para harcıyor ve bu raddeden sonra, hesaplarınız eksi bakiye olarak ilerliyor olabilmektedir. Dahası, okulların açılması ile birlikte, çocuklarınızın masrafları, hayat standartları pahalılık ve yaşam mücadelesi de üstüne ekleniyor ve içinden çıkılamaz bir duruma sizleri sokuyor olabilir ve gerçekten zor bir süreç sizleri bekliyor.

Bir çok kişi tatil planı yapar ve yaptığı tatil planlarında, belirli bir bütçe ayırır, ancak tatil esnasında ya da gezinti esnasında hesapta olmayan şeyler gerçek ve olacak bir şeydir, hesabınız bir türlü tutmaz ve böylece fazla para harcamış olursunuz, bu da sizleri ciddi anlamda ay sonunu getirme konusunda sıkıntıyla baş başa bırakır.

Mali durumunuzu denge de tutmak için diğer önemli etkide, hesabınıza giriş ve çıkışları kontrol altına almak ve bunu bilmektir. harcamalarınızı ve masraflarınızı bilirseniz ve gelen para ile dengelerseniz, bunu düzgün bir şekilde gerçekleştirip, kontrol altına almanız mümkün, fazla ve gereksiz masraflarınızı kısmayı bilmeniz gerekir.

Bunun içindir ki, her sene ya da ay başında, kendinize bir bütçe planı çıkartmanızın önemi burada vurgulanmaktadır, hesabınıza girdiği kadar harcama planı yapmak sizleri biraz olsun rahatlatacaktır.

Bütçe Planlaması Önemli Bir Detay

Bütçe planlamanızı yapmazsanız ve savruk bir şekilde harcamalarınıza devam ederseniz bu sizde ciddi bir endişe uyandırır bir noktadan sonra başlarda her şey güzel gidebilir ama arkasından gelecek sıkıntı sizleri üzebilmektedir.

Harcamalarınızı kontrol altına almak ve bütçe planı yapmanın faydası burada devreye giriyor, kredi kartı harcamaları yapmak yerine, nakit alışverişlere önem vermek ve fazla, gereksiz masraflardan kaçınmak doğru bir yol olacaktır, dışarıya çıktığınız da ya da kredi kartı alışverişi yaptığınız da aldığınız maaş ya da hesabınıza giriş miktarına göre bir plan kurmak, her zaman etkin bir şekilde çalışmaktadır.

Şunu her zaman için hatırlamanız da fayda var arkadaşlar, Kredi kartı içerisinde ki bakiye, size ait bir para değildir, tamamen Bankanın size emanet, borç verdiği bir paradır ve bunu illa ödemeniz gerekecektir bu düzeyde bir düşünce yapısı ile hareket etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Günlük Market Alışverişi Yerine Haftalık Tercih Etmek

Bütçenizi planlamanın en güzel yanlarından bir tanesi, haftalık bir plan program hazırlamaktan geçmektedir, hatırlarsınız küçükken babalarımız, ebeveynlerimiz bizlere okula giderken günlük harçlık verirdi ve bu gerçekten her gün olması sebebi ile onlarda uğraş olarak görüldüğü için, bunu haftalık olarak, aylık olarak verip ona göre hesabımızı kitabımızı bilmemizi sağlarlardı,

Haftalık olarak evinizde neyi yiyip ne yemeyeceğiniz konusunda bir plan hazırlamak, ve market alışverişlerinizi haftada bir kez şeklinde toplu bir alışveriş ile bütçenize yardımcı olabilirsiniz, günlük alımlar her zaman için aldığınız ürünlerde çürümeye ve onları gerçekten bir süre sonra çöpe atmaya itecektir.

Düşündüğünüz zaman gereksiz aldığınız bir çok şey çöpe gidiyor çünkü belirli bir miktar yemek ve abur cubur yeme gibi bir durum söz konusu oluyor bu durumda fazla kalan yiyecekleri ertesi gün tüketmediğiniz için, çöpe giden ürünler heba oluyor ve bu gerçekten tamamen bir israf.

Eviniz de mutlaka dondurulmuş ürünler ve mevsimsel yaptığınız salça, melemen malzemeleri gibi sakladığınız ürünlerin bulunmasın da fayda var, çünkü zor zamanlarınız da yeme ihtiyaçlarını karşılama konusunda sizlere pozitif bir değer katacaktır.

Bütçenize Ek Katkı Sağlamak

Bu konuda internetten para kazanma gibi ek işler ya da evde yapabileceğiniz el işleri, sanatlarınız, ek olarak yaptığınız pasif gelir getiren işler sizlere bu konuda büyük yardımı dokunmaktadır, bütçenize pozitif bir değer katabilir ve kazanımlarınızı arttırarak kısa sürede mali durumunuzu dengede tutmanıza yardımcı olabilmektedir.

Bugün baktığımız da bir çok kişi evinde ek bir iş gerçekleştirmektedir, bunlardan örnekler verecek olursak, tütün sarma işleri, el işleri oya işleri, paketleme işleri, internetten tıklama ve benzeri gibi görev yap kazan siteleri gibi iş edinen bir çok kişi bulunuyor.

Doğru olanı seçip ve sizin yapabileceğiniz gerçekten kazanmaya inanacağınız yönlerde hareket etmek kazancınızı katlayabilir.

Masraflarınız ve bütçeniz geri dönülemez bir noktaya geldiğinde gireceğiniz stresi düşünerek hareket etmeyi bilmeniz gerekir arkadaşlar, çünkü mali durumlar da gerçekten çıkmaza girdiği zaman bir insan. 30 liradan bir şey olmaz, 20 liradan bir şey olmaz, 50 lira nedir ki gibi terimler kullanıp, hep eksiye oynarlar ve bu birikir,

Ata sözünde dediği gibi; Damlaya damlaya göl olur

Aslında burada hem birikimi örnek verebilir, hemde yoksulluğa doğru sürüklenmeyi çünkü birikim de damlaya damlaya göl olur, paramızın bitmesi de damlaya damlaya borçlarımızın birikmesine neden olur, bu deneyi doğru kurmak ve bu doğrultuda doğru karar vermek önemli bir detaydır.

Kazanımlarınızı Bilmenizin Bütçeye Katkısı

Kazandığınız ücretleri bilmek ve ona göre hareket etmeniz bütçenize gerçek anlamda katkı sağlayacaktır, har vurup harman savurmak iyi bir şey değildir, her zaman için hesabınız da ne kadar olduğunu ve ne kadar geleceğini, aylık kazancınızı ve harcamanızı dengelemek için bunları karşılaştırmalı ve fazla masraflardan kaçınmayı tercih etmeniz gerekir. Bugün bir filtre kahve içmek yerine, evinizde kendi yaptığınız kahvenizi içmek akıllıca olur, paranız varken hızlı bir harcama potansiyeline doğru ilerlemek ileride bu paranızın bitmeyeceği ve gerçekten zorluk çekmeyeceksiniz anlamına gelmez. Borçların birikmesi kaçınılmaz olduğunda bir çıkmaz da kendinizi bulabilirsiniz.

Son Olarak, ek işler için internette yarı zamanlı iş ilanlarını ve home office çalışabileceğiniz zamanınıza uyarlanabilecek evde yap işlerini kontrol edebilir bu ilanlar ile ilgilenip ek gelir etme yolunu tercih edebilirsiniz, becerilerinizi ve öğretilerinizi pazarlayabilir, para kazanmak için tembellik yerine bir adım atabilirsiniz.

Düşüncelerinizi ve bildiğiniz yöntemleri, yorum kısmında bizler ile paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilir, okuyucularımızın bu konuda bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir