Görüntüleme: 47
0 0
Okuma Süresi:5 Dakika, 1 Saniye

Okumayı seviyor, ilgi duyuyor olabilirsiniz, ancak kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve daha fazla kitap okuyabilmek için kendinizce cevaplar arıyor ve bu alışkanlığı edinmek için bir çok yola başvuruyor olabilirsiniz, yazı içeriğimiz de siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız nasıl kitap okuma alışkanlığı kazanılır hakkında bir kaç ipucu vereceğiz, umarız sizler için faydalı bir yazı olabilir.

Biliyorsunuz ki günlük hayatımız da sağlıklı kalmak ve yaşamsal değerlerimizi arttırmak için egzersiz, spor gibi yollara başvururuz, Kitap okumakta zihnimiz için aynı şeyi ifade etmektedir, kitap okuma alışkanlığı ve bunu sürekliliğe getirmek her zaman için sizi canlı ve zihninizi hayatta tutar.

Eşşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün dediği gibi, İnsanlar ölür, ölmeyen bir şey varsa Kitaptır.

Gelin hep birlikte, nasıl kitap okuma alışkanlığı kazanırız bir göz gezdirelim;

Kitap okumaya başlayın ve motive olun

Başarıya giden yol, öncelikle yapmak istediklerinizi, ertelememekten geçmektedir arkadaşlar, yapacağınız şeyi, aman yarın yaparım, bugün yaparım gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz, kendinize moral verin motive edin ve başlayın. Eskiden günümüze gelen bir söz gibi başlamak bitirmenin yarısıdır. önce başladığınızdan emin olun ki inancınız tam olsun, Kitap okumak her zaman için zihninize iyi gelen ve sizleri aydınlatacak bilgidir. Bilgiyi öğrenmek bilgiyi araştırmak size zarar vermez aksine fayda sağlar ve zihin sağlığınızı zinde tutar. bu konu da hiç bir zaman erteleme düşüncesine yer vermeyip yapmak istediğinizi hemen yapın ve motive edin.

Beğenebilirsiniz; Doğru Motivasyon Ve Kendinizi Motive Etmek Adlı Yazımızı

Kolay alışabileceğiniz bir kitap ile başlayabilirsiniz

Eğer okumaya yeni başladıysanız, kalın ve uzun kitaplar sizlere ilk başlarda sıkıcı gelebilir, bunun için ilk başlarda ince ve sizin kolay olarak gördüğünüz kitaplar ile başlamanız faydalı olacaktır, ancak şunu belirtmek isterim, kalın ve konusunu beğeneceğiniz hiç bir kitabı es geçmeyin. kolay ve akıcı kitap seçerseniz eğer, bu size faydalı olacak ve okuma alışkanlığınızı kazanmanız konusunda bir anahtar görevi görecektir. Sizi yoran ve zor bir kitap seçerseniz eğer, yarıda bırakabilir ve bu alışkanlığınızdan kısa süre sonra vazgeçebilirsiniz, merdivenin basamakları gibi düşünmeniz gerekir, ilk merdiven basamağını çıkarken kolaydır sonraları zorlaşır diye düşünürüz.

kitap okuma aliskanligi

Telefonu Yanınıza Almayın Uzak Tutun

Günümüzde, gençler ve yetişkin bireyler, gündelik hayatında sürekli telefonları ile sosyal medya gezintileri fotoğraf paylaşım platformları gibi sayfalarda ağırlık olarak gezinti yapmakta ve bu geliştirici aktiviteleri perdeleyebilmektedir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız eğer telefonu yanınızdan uzak tutmanız gereklidir gelen bildirim sesleri, anlık meraklarınız, araştırmak istediğiniz kelime gibi durumlarda telefondan bakıyorum, telefondan bakacağım gibi kendinize bahaneler üretmenize yol açar ve kitaptan soğuyabilirsiniz ve size telefondan bakmak daha cazip gelebilir, eski zamanlardan günümüze kadar yapılan en güzel şeyi yapmalısınız böyle durumlarda, anlamadığınız bilmediğiniz kelimelerin altını çizmek en güzel yoldur okumanız bittikten sonra, kelime anlamlarına bakıp parçaları kafanız da birleştirmeniz mümkün, ya da telefonunuzu uçak moduna alarak okuma alışkanlığınıza bir adım atabilirsiniz.

Sevdiğiniz Seveceğiniz Kitapları Tercih Edin

İlgi alanlarınıza odaklanmak her zaman iyidir, ilginizi çeken konularda olan kitapları tercihetmek sizlere pozitif değer kazandıracak ve okumanızı daha zevkli hale getirecektir bir aşk hikayesi seviyorsanız eğer aşk kitaplarını tercih etmelisiniz macera seviyoranız macera kitaplarını, gerçekçi hikayelerden hoşlanıyorsanız gerçek hayattan esinlenilen kitapları tercih etmeniz sizlere okumanız konusunda faydalı olacaktır ve sizi sürükleyecektir ilgi alanınız dışında kitapları okumaya sadece tavsiye üzerine okuma kararı alırsanız eğer başlangıç noktasındaysanız bu size faydalı olmayabilir çünkü ilgi alanınızdaki konular her zaman okuma alışkanlıklarınıza değer katacaktır.

Yatmadan Önce Okumayı Deneyin

İnsanların genel olarak kendini dinlediği ve yalnız kaldığı zaman dilimleri yattığı zamanlardır, yatmadan önce kitap okumaya karar verirseniz bu size iyi gelecek bir alışkanlık olabilir. çünkü daha bir anlam ifade eder belki uyumak için belkide anlamak için daha fazla kendinizi verebilmek için önemli bir yere sahiptir. Yatmadan önce kitap okumayı denemek 5 sayfa 10 sayfa okusanız bile bunu alışkanlık haline getirdiğiniz de mutlaka her yatağa girişinizde bunu yapmak isteyeceksiniz, böylece uyku saatlerinizi de bir rayına sokmuş olursunuz ve alışkanlığınızda cebinizde kalır.

Birden fazla kitap okumada ince detay

Sıkılgan bir kişiliğiniz varsa eğer bu sizin için iyi bir fikir olabilir, genel olarak birden fazla kitap okumak sizleri farklı konularda farklı aksiyonlara ya da romantik bir akışa bırakabilir, rutin kitap okuma bazen sıkıcı bir hale gelebilir sizin için bu sebeple okuma alışkanlığınızdan vazgeçecek noktaya gelebilirsiniz, ancak birden fazla kitap okuduğunuz zaman birini okurken diğerinde ki merak duygusu baskın gelir böylece alışkanlığınız sizin yanınızdan hiç bir zaman ayrılmaz, sadece tavsiye niteliğindedir, şahsen ben bir kaç kitabı aynı anda okuyorum. bir gün birinin 10 sayfasını okurken, akşam ötekinin 6 sayfasını okuyorum kötü bir şey gibi gelebilir kulağa ancak içine girdiğinizde gerçekten size fayda sağladığınız gözlemleyebileceksiniz.

Yanınızda Mutlaka Kitap Taşımalısınız

Bir yerden öteki yere gittiğiniz zaman metrobüs, otobüs, gibi seyahat araçlarında mutlaka kitap okuyan bireyler görüyorsunuzdur, bu yolun uzun olması ve seyahat ettiği esnada can sıkıntısını gidermek için okumayı tercih eden ve kitabı bitirmek için alışkanlık haline getirmiş bireylerdir, Sizde mutlaka yanınızda kitap taşımalı ve boş zamanlarınızı okuyarak değerlendirmeyi denemelisiniz, bir yerde sıra beklerken seyahat ederken, oturup sıranın size gelmesi konusunda can sıkıntısını gidermek isterken fayda sağlayacaktır. Böylece kaybedeceğiniz bekleme zamanlarını kitap okuyarak geçirmiş olursunuz böylece bir alışkanlık edinmiş olursunuz.

Farklı Platformlarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitabı sadece ciltli, sayfaları olan kitaplar olarak algılamayabilirsiniz, Bir Kindle edinebilir yada bilgisayarlarınızdan pdf formatında bir kitap okuyabilirsiniz, ciltli ya da ciltsiz kitapları okuyabilirsiniz, bu sizlere pozitif bir fayda sağlayabilir, ve monoton giden okuma duygunuzu aktif hale getirebilir, bu çok etkili bir kitap okuma alışkanlığı yöntemleri arasında yer almaktadır dijital ortamda kitap okumayı seven kişiler de bulunur, sakin ortamda kitap okumayı seven ve eline sayfaları alıp çevirmeyi seven kişilerde bulunur, sizin içinizde ki alışkanlık ve hoşunuza gidecek bir ortamı denemek her zaman artı yönde bir etki bırakacaktır.

Sosyal Platformlarda Paylaşımlar Yapabilirsiniz

Evet Arkadaşlar, sosyal platformlar biliyorsunuz ki kitap okuma ve kitap paylaşımı adına bir çok internet sitesi bulunmaktadır, sosyal medya platformlarınız da kitaplarınız dan bir kesit yayınlayabilir, bunu arkadaşlarınız ile tartışıp konu hakkında fikir sahibi olacak şekilde teşvik edebilirsiniz, kendiniz de anlamadığınız sayfaya tekrar dönüp konu hakkında yapılan yorumlarda geçen konuyu, daha detaylı okuyup okuduğunuzu anlama yoluna ilerleyebilirsiniz. kitaplardan kesitler olarak paylaşım yapmak sizlere bilgi sağlayacak ve o konuda araştırma yapmanızı yani okumanızı sağlayacaktır.

Değerli okuyucularımız, sizler için hazırladığımız kitap okuma alışkanlığı edinmek için bir kaç ipucu yazımız içeriğinde bir kaç bilgi aktarmaya çalıştık, unuttuğumuz ve yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri yorum kısmında bizlere aktarabilir, konu hakkında bir tartışma başlatabilirsiniz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir