Görüntüleme: 83
0 0
Okuma Süresi:1 Dakika, 42 Saniye

Statik yük, bir elektrik alanında negatif yüklü bir nesneden bir elektronun pozitif yüklü bir nesneye aktarılması olayıdır. Bu bir yük olarak bilinmektedir, (akım değil) çünkü elektron akışı yoktur ve elektronların akması için bir yol bulunmamaktadır.

İletken olmayan malzemeler (plastik, kauçuk ve cam) birbirine sürtüldüğünde genellikle bir elektron transferi olur. Bu transfer, iki malzeme arasındaki yük dengesizliği ile sonuçlanır.

Statik yükün nasıl çalıştığını görmek için yapabileceğiniz basit bir deney bulunmaktadır

Bunun için Malzemeler:
Balon, minik kağıt parçaları ve yün battaniye

Adım 1
Şişirilmiş balonu kağıt parçalarının üzerine getirin. Hiçbir şey olmuyor.

Adım 2
Şimdi balonu birkaç saniye yün veya battaniyenin üzerine sürün.

Adım 3
Balonu tekrar kağıt parçalarının üzerine getirin. Bu sefer kağıt parçası balona çekilecek ve üzerinde kalacak.

Aynı şekilde küçükken flütlerimizin içini temizlemek için okulda çubuklarımız vardı, hepimizin başına gelmiştir, bu çubukları ya da plastik olan bir çubuğu saçımıza sürdüğümüz zaman ufaladığımız kağıt parçalarını mıknatıs gibi çekmesini sağlıyorduk, bu da örneklemelerden bir tanesi olarak bilinebilir.

Peki bu nasıl oldu ve neden oldu ?

Deneyden önce, balon da ve kağıttaki yükler, dengedeydi bu yüzden kağıt parçalarını ne çekiyor ne de itiyordu, bunu çok rahat gözlemleyebiliriz.

Balonu yün üzerinde sürterek iki yüzey ( balon ve yün) arasın da ki sürtünme ısı enerjisi üretti. Balonun içinde ki enerji negatif yüklü elektronların daha serbest olarak hareket etmesi amacına neden oldu. Yününüzdeki bazı elektronlar balona boşaltıldı (zıpladı). Yünün artık daha az negatif yükü var ve balonun daha fazla negatif yükü var.

Şimdi balonu kağıt parçalarına yaklaştırdığınızda, birbirlerini çektiler çünkü balon artık negatif yüklüyken kağıt pozitif yüklüydü.

Benzer yükler birbirini iter, farklı yükler birbirini çeker.

Yıldırım

Yıldırım basitçe güçlü bir elektrik yüküdür. Yağmur bulutları oluştuğunda, bulutlardaki buz parçacıkları ve su damlacıkları, çok fazla elektrik yükü kaybederek birbirlerine kuvvetli bir şekilde sürtünürler. Daha fazla yüke sahip daha hafif bulutlar, yağmur bulutlarıyla temas ettiğinde, elektronlar boşalır (yağmur bulutlarına aktarılır). Deşarj, çok fazla ısı ve kıvılcım üretir ve bu da şimşek olarak gördüğümüz şeye neden olur.

Yazı içeriğine eklemek istediğiniz ve yorumlamak istediğiniz merak ettiğiniz konuları, yorum kısmında bizler ile paylaşarak, bilgilendirme yapabilirsiniz, bilgi paylaşmak, her zaman için pozitif sonuçlar doğurmaktadır.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir