Görüntüleme: 238
0 0
Okuma Süresi:2 Dakika, 15 Saniye

Windows 11 ile PC’nizdeki DNS sunucularını değiştirmek, belki de internette gezinmeyi hızlandırmak veya gizliliği artırmak istiyorsanız, bu yeni dersimizde bunu basit bir şekilde nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Belirtildiği gibi, DNS’yi (Alan Adı Sistemi) değiştirmek, daha hızlı göz atmak veya Torrentleri indirmek için siteler gibi erişilemeyen bazı siteleri görüntülemek için çok yararlı olabilir . Ama nasıl yapılır?

Windows 11’de DNS’yi değiştirin

Öncelikle klavyenizdeki Windows + i tuşlarına basarak Ayarlar penceresini açın . Alternatif olarak, Başlat düğmesine sağ tıklayıp beliren menüden Ayarlar’ı seçebilirsiniz .

Ayarlar penceresi açıldığında, sol kenar çubuğunda Ağ ve İnternet’e tıklayın.

Bu noktada, DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz İnternet bağlantısının adını listeden bulun (örneğin Ethernet veya Wi-Fi ) ve bağlantı özellikleri sayfasını açmak için üzerine tıklayın.

Seçilen ağ bağlantısının özellikler sayfasında, Donanım Özellikleri’ni seçin , ardından “DNS Sunucu Ataması” kelimesini bulun ve yanında gördüğünüz Düzenle düğmesine tıklayın .

“DNS Ayarlarını Değiştir” penceresi açılacak ve açılır menüyü kullanarak “Manuel” değişiklik türünü seçin .

Şimdi, değiştirmek istediğiniz IP bağlantısının türüne bağlı olarak IPv4 veya IPv6 sekmesine tıklayarak etkinleştirmeniz gerekecek. Çoğu bağlantının varsayılan olarak hala IPv4 kullandığını, ancak bazı ISS’lerin IPv6 gerektirdiğini unutmayın.

IPv4 veya IPv6 başlıklarının altında, “Tercih edilen DNS” kutusuna yeni “Birincil DNS” sunucusunun adresini girin ( Google’ın ücretsiz DNS hizmetini kullanmak istiyorsanız , örneğin şunu girmelisiniz: 8.8.8.8 ) ve ardından, “Alternatif DNS”, ikincil DNS’yi girin (Google 8.8.4.4 için ).

Daha fazla güvenlik ve gizlilik istiyorsanız, daha önce girdiğiniz DNS adreslerinin altında gördüğünüz açılır menüleri kullanarak hem “Tercih Edilen DNS Şifreleme” hem de “Alternatif DNS Şifreleme” yi Yalnızca Şifreli (HTTPS üzerinden DNS) olarak ayarlayabilirsiniz . Gerektiğinde hem IPv4 hem de IPv6 için bu adımı tekrarlamayı unutmayın.

Lütfen unutmayın: Kasım 2021 itibarıyla HTTPS üzerinden DNS, Windows 11’de yalnızca sınırlı sayıda DNS hizmetiyle çalışır, bu nedenle DNS şifrelemesini etkinleştirmeden önce kullandığınız DNS sunucularının bunu desteklediğinden emin olun, aksi takdirde açılır menüden “Yalnızca şifrelenmemiş” seçeneğini belirleyin. aşağı menü.

DNS sunucularına girdikten ve şifreleme türünü seçtikten sonra , seçimlerinizi uygulamak ve pencereyi kapatmak için Kaydet düğmesine tıklayın .

Şimdi, seçilen bağlantı tipinin, WiFi veya Ethernet’in özellikler sayfasında , yeni girilen DNS sunucularının, şifreleme durumları yanlarında yazılı olarak listelendiğini görmelisiniz.

Pekala, bu noktada Windows 11 Ayarları penceresini kapatabilirsiniz, hepsi bu. Bundan böyle, değiştirilmiş ağ bağdaştırıcısından geçen tüm internet trafiği yeni DNS sunucularını kullanacak.

Windows 11’de DNS değiştirdikten sonra ağ sorunları yaşıyorsanız, adresleri doğru girdiğinizi kontrol ederek adımları tekrarlayın, çünkü tek bir yanlış numara bile yeterlidir ve bağlantıda sorunlar olabilir.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir