Görüntüleme: 169
0 0
Okuma Süresi:4 Dakika, 5 Saniye

İster kalan spagettiyi çok uzun süre ısıtmaktan, ister brülörü kapatmayı unutmaktan olsun, çoğumuz tencere ve tavalarımızı yakmayı başardık. 

Ancak kavrulmuş tencere, ilk bakışta göründüğü kadar felaket değildir yanmış bir tencereyi doğru şekilde nasıl temizleyeceğinizi bildiğiniz sürece . Ve hayır, favori sote tavanızı kurtarmak için sert temizleyicilere, yağ gidericilere veya çelik yünlere başvurmanız gerekmez. 

Yanmış bir tava umudun ötesinde gibi görünse de, muhtemelen onu kurtarmak için ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz; Yanmış bir tavayı veya tencereyi temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey kabartma tozu, sirke, bulaşık deterjanı, limon, alüminyum folyo ve bir kutu sodadır. 

Yanmış bir tencereyi veya tavayı temizlemenin ilk adımı , 30 dakika boyunca sıcak su ve bulaşık deterjanı içinde bekletin. Bu, yağın ve birikmenin parçalanmasına yardımcı olur, böylece çok fazla dirsek yağı kullanmak zorunda kalmazsınız, böylece pişirme kaplarınızı tekrar şekle sokarsınız. 

Bu nedenle, yanmış bir tencereyi nasıl temizleyeceğinizi ve tekrar parlamasını sağlamak için okumaya devam ederken yanmış tencerenizin ıslanmasına izin verin . 

DİKKAT: Yapışmaz tencere ve tavalar için bu dört temizleme yöntemini kullanmayın. Bunu daha sonra ele alacağız. 

Kaynayan su

Bazen yanmış bir tavayı temizlemenin en kolay yolu , dönüp tekrar ısıtmaktır. Tek ihtiyacınız olan set üstü ocak, su, kabartma tozu ve bir ovma pedi:

 • Yanmış alanı kaplayacak kadar yanmış tencere veya tavayı yeterince suyla doldurun.
 • Suyu kaynatın ve yaklaşık beş dakika kaynatın.
 • Tencereyi ocaktan alın ve soğuması için bir tencereye koyun. 
 • Su soğuduktan sonra dökün ve kalıntıları temizlemek için plastik veya tahta bir spatula kullanın.
 • Yanan noktalara iki yemek kaşığı kabartma tozu serpin ve yanmış tavayı plastik bir fırça ile temizleyin, ardından durulayın. 

Sirke ve Kabartma Soda

Damıtılmış beyaz sirke , doğal bir temizleyici ve yağ gidericidir ve kabartma tozu, yanmış bir tencereyi temizleyip parlaklığı geri kazandırabilen hafif bir aşındırıcıdır . Diğer bazı temizleme yöntemlerinden farklı olarak, bu yanmış tencere temizleme işlemi, iki malzemenin karıştırılmasını gerektirmez:

 • Eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi karıştırın ve yanık bölgeyi kaplayacak kadar dökün.
 • Sirke ve suyu ocakta kaynatın.  
 • Beş dakika kaynamaya bırakın. 
 • Isıdan çıkarın ve içindekileri drenaja dökün.
 • Yanmış tavayı soğuk suyla durulayın ve yanmış alanı kaplayacak kadar kabartma tozu dökün.
 • Kalan yanık izlerini temizlemek için bir ovma pedi kullanın ve ardından tavayı durulayın.

İlginizi Çekebilir: Giysilerdeki Yağ Nasıl Çıkarılır?

Limonlar

Mutfağınızı sirke gibi kokmadan yanmış bir tavayı temizlemek ister misiniz ? Limonlar doğal bir ağartma maddesi ve temizleyicidir ve yanmış tencere ve tavalar için harikalar yaratabilirler. Yanmış tencereleri nasıl parlatacağınız ve evinize taze, temiz bir aroma nasıl vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • İki limonu dörde bölün ve kaynamış tencerenize batıracak kadar su koyun.
 • Suyu ve limonları kaynatın ve 10 dakika yüksek ateşte pişirin.
 • Tencereyi çıkarın ve suyun beş dakika soğumasını bekleyin.
 • Suyu ve limonları dökün ve yanık izlerini bir ovma ve bulaşık sabunu ile ovmayı bitirin. 
 • Durulmak. 

Aliminyum folyo

Burada eski kullanabileceğiniz bir hile ve yeni işaretleri: alüminyum folyo edecek yanmış tava temizlemek ve parlaklığını geri verir. Yukarıdaki yöntemlerden biraz daha fazla çalışma gerektirir, ancak alüminyum folyo, tencere üzerindeki en zorlu yanıkların bile üstesinden gelebilir. Folyonuzu alın ve fırçalamaya başlayalım:

 • Tencereye veya tavaya yanmış bölgeyi kaplayacak kadar sıcak su ekleyin. 
 • Biraz bulaşık deterjanı dökün ve tencereyi 30 dakika bekletin.
 • 12 x 12 inçlik bir alüminyum folyo tabakasını yırtın ve bir top haline getirin.
 • Soğutulmuş su hala tenceredeyken, parlaklık geri gelene kadar yanık izlerini kuvvetlice ovalayın. 
 • Tencereyi veya tavayı bulaşık deterjanıyla yıkayın ve durulayın.

Yapışmaz Kaplamalı Kavrulmuş Tava Nasıl Temizlenir

Çelik yün ve hatta bazı plastik ovma pedleri yapışmaz bir yüzeyi bozabilir ve tencerenizi veya tavanızı işe yaramaz hale getirebilir. Sert ovma ve ticari temizleyicileri atlayın ve yanmış bir tencereyi veya tavayı temizlemek için bu güvenli, etkili yöntemlerden birini kullanın : 

Karbonatlı su

Soda ve kolalardaki karbonatlaşma, yeterince hızlı yakalarsanız, tencere ve tavalardaki kömürleşmiş yiyecekleri parçalamak ve çıkarmak için harika bir iş çıkarır. Tava hala sıcak ve taze yanmışken, yanık bölgeyi kaplayacak kadar gazlı içecek dökün ve 10 dakika bekletin. Ardından tavayı sabunlu suyla yıkayın ve durulayın. 

Alka-Seltzer

Mide ekşimesi ve mide rahatsızlığı için gitmeniz gereken şey, tencerelerdeki yanık izlerini gidermek için soda kadar etkilidir. Yanık izlerini kapatacak kadar sıcak su dökün, iki Alka-Seltzer tableti ekleyin ve baloncukların işi yapmasına izin verin. Kalıntıları gidermek için tencereyi normalde yaptığınız gibi yıkayın.

Karbonat ve Zeytinyağı

Kabartma tozunun aşındırıcılığı, zeytinyağı ile karıştırdığınızda yapışmaz yüzeylerde kullanılabilecek kadar hafiftir. Bir macun yapmak için kabartma tozu ve yeterli zeytinyağını karıştırın, kavrulmuş bölgeye uygulayın ve yanık izlerini hafifçe ovalamak için nemli bir bez kullanın. Sonra sadece yıkayın ve kalıntıları durulayın.

Artık yanmış bir tencereyi nasıl temizleyeceğinizi bildiğinize göre , tüm eski tencere ve tavalarınızı çıkarın ve onlara da iyi bir temizlik yapın! 

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir