Görüntüleme: 95
0 0
Okuma Süresi:4 Dakika, 12 Saniye

Daha uzun zamanlar, güzel görünmelerini sağlamak amacı ile, yapay ve sahte ipek çiçek aranjmanlarını nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Taze çiçekler şahanedir ve bakmak gerçekten iyidir. Taze kesilmiş çiçeklerin farklı çiçek tasarımlarını vazolara yerleştirmek ve her mekanda anında renk ve canlılık katmasını izlemek, içinizi ferahlatabilir. Taze çiçekler, hüzünlü anlarda bile neşe getirmek ve ruh halini hafifletmek için kullanılır. Çoğu insan çiçekleri sever ve çoğu durumda onları dekorasyon olarak kullanabilirler. Ancak bazı insanlar taze çiçeklere ve çiçek desenlerine yakın olmayı tercih etmezler. Çiçek polenine alerjisi olan kişiler, bunlardan kesin olarak kaçınmalıdır.

Bu tür alerjileri olan kişiler, uygun alternatifler olarak suni veya sahte ipek çiçekleri bulurlar. Bir alanı dekore ederken yapay çiçek kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapay çiçekler, kimsede hassasiyet yaratmadan çiçek mekanlarının merakını ve sevincini beraberinde getirir.

Sahte çiçekler de pratik olduğu için bazı kişiler tarafından tercih edilmektedir. Taze çiçekler, yapay çiçeklere kıyasla önemli ölçüde daha pahalıdır. Taze çiçekler ayrıca su eklemek gibi sürekli dikkat gerektirir ve ayrıca birkaç günlük kısa bir raf ömrüne sahiptir.

Sahte veya ipek çiçekler tam tersidir. Nispeten ucuzdurlar ve mükemmel bakım aldıkları sürece önemli ölçüde uzun süre dayanabilirler. Ancak, suni ipek çiçek kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Bunlardan biri, bazen çok sahte görünebilmeleridir. Ancak, “Gerçek Dokunuşlu Çiçekler” gibi neredeyse gerçek çiçekler kadar güzel görünen yapay çiçekler de vardır.

Neden Temiz Yapay Ve Sahte İpek Çiçek Aranjmanları?

Yapay ve sahte ipek çiçekler gerçek çiçekler olmasa da yine de bakıma ihtiyaçları vardır. Onları güzel bir vazoya yapıştırmak, istenilen yere yerleştirmek ve hepsini unutmak çok kolay. Bu çiçekler, ışığa maruz kalmayı azaltmak veya artırmak için birkaç günde bir su değişimine veya onları hareket ettirmeye ihtiyaç duymazlar.

Ancak suni ipek çiçekleri toz topladıkları için temizliğe ihtiyaç duyarlar. Sahte ipek çiçeklerin yaprak ve taç yaprakları üzerinde bir toz tabakasının birikmesine izin vermek, onların güzelliğini ve parlaklığını kaybetmelerine neden olur.

Yaprak ve taç yaprakları üzerindeki toz da insanlarda alerjik hassasiyeti tetikleyebilir. Bu nedenle ipek çiçeklerin canlılığını korumak için sık sık temizlemeye özen göstermelisiniz.

Temizleme işlemi, özellikle sık sık yapıldığında zor olmak zorunda değildir. Haftada bir kez hafif bir tüyle tozunu almak kadar basit olabilir. Yapay ipek çiçekleriniz, onları mağazadan eve ilk getirdiğinizde sahip oldukları güzel ve yeni görünümü koruyacaktır.

Yapay ve Sahte İpek Çiçek Aranjmanları Nasıl Temizlenir?

Yapay çiçeklerin temizlenmesi adım adım kılavuz:

1. Yapay aranjmanınızın dallarını ayırın. Dallar bağlıysa ve ayrılamıyorsa, oldukları gibi bırakın. Aranjmanınız ayrılabilir yapraklara ve çiçeklere sahipse onları da ayırın. Parçaları mümkün olduğunca ayırmak istiyorsunuz.  

2. Düzenlemeyi boş bir lavaboya veya herhangi bir dağınıklık yaratmadan düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz herhangi bir yere götürün. Saksılarda ve saksılarda satın alınanlar gibi büyük düzenlemelerin dışarıda temizlenmesi gerekebilir.

3. Sahte ipek çiçeklerinizin kağıt dolgusu olmadığından emin olmak ve kontrol etmek çok önemlidir. Kağıt dolguları varsa, onları hiç ıslatmak istemezsiniz, aksi takdirde onlara geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verirsiniz. Sahte çiçekleri su kullanmadan temizlemenin başka yollarını da kullanabilirsiniz.

 4. Bakır veya pirinç gibi metal kaplarda bazı yapay düzenlemeler tasarlanmıştır. Bu kısımlara su girmesini önlemek için kabı önce plastik bir örtü ile örtmeniz tavsiye edilir. Ayrıca temizliği yaparken ve hatta temizleme işleminden sonra bile tüm metal parçaların su içermediğinden emin olun. Metal yüzeylerde ve eşyalarda kalan nem veya su damlacıkları bunların paslanmasına ve çürümesine neden olur. 

5. Çiçeklerden herhangi birini ıslatmadan önce güzel bir tüy tozu vermek de önemlidir. Fazla toz ve kiri tozlamak, toz parçacıklarının çiçeklerin topaklanması ve renginin bozulması olasılığını en aza indirir.

6. Küçük ipek çiçek aranjmanlarınız varsa, küçük bir su spreyi şişesi veya buğulanma şişesi kullanabilirsiniz. Düzenlemeye iyice su uygulamak için bunları kullanın. Çiçek aranjmanları uygun şekilde temizlendikten sonra, tüm suyu çıkarmak için yaprakları ve çiçekleri hafifçe sallayın. Onları bir kenara koyun ve yavaşça kurumasına izin verin.

7. Genellikle kaplara yerleştirilmiş büyük ipek çiçek aranjmanlarınız varsa, su kullanmadan önce tozlarını alın. Ardından, onlara zarar vermemek için sprey basıncını hafif tutarken hortumları dışarıya doğru hortumlayın. Tüm kiri temizlediğinizden memnun olduğunuzda, yapraklardan ve çiçeklerden fazla suyu sallayın. Her şeyi bir kenara koyun ve kurumaya bırakın.

9. En iyi temizlik uygulamaları için sahte çiçekleri her üç ila altı ayda bir temizleyin. Temizleme döngüleri arasında, her gün veya mümkün olduğunca sık sahte düzenlemelerinizin tozunu alın.  

Yapay Sahte İpek Çiçekleri Temizlemenin Alternatif Yöntemleri

Piyasada çok sayıda ipek çiçek çeşidi bulunmaktadır. Bazıları su ile temizlenemez. Bu, özellikle herhangi bir kağıttan yapılmış her türlü çiçek için geçerlidir.

Küçük bir aranjmanı temizlemek istiyorsanız, bir kağıt torbaya veya plastiğe koyabilir ve biraz kaba tuz ekleyebilirsiniz. Çiçekler temizlenene ve toz ve kirden arınmış olana kadar torbayı sallayın. Tuz, kiri ve tozu emer ve küçük ipek çiçeklerinizi temiz bırakır. Tuzunuz yoksa kabartma tozu da kullanabilirsiniz.

Isıya dayanıklı malzemelerden yapılmış ipek çiçekleriniz varsa fön makinesi ile temizleyebilirsiniz. Yapraklara zarar verme riskini azaltmak için fön makinesini minimum ısıya ayarlayın.

Son alternatif, ozon açısından güvenli bir aerosol sprey temizleyici kullanmaktır. Yapay çiçek temizliği için özel olarak geliştirilmiş bazı aerosol sprey temizleyiciler vardır ve herhangi bir zarar vermez.

Bildiklerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşarak içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir