Görüntüleme: 138
0 0
Okuma Süresi:3 Dakika, 42 Saniye

Yaz Sıcağında Arabanızı nasıl serin tutarsınız yoğun yaz sıcaklarından endişe mi duyuyorsunuz? Hepimiz yazın seyahat etmek ve rahat bir zaman geçirmek için harika bir mevsim olduğunu biliyoruz.

Dürüst olmak gerekirse; yaz aylarında seyahat etmek için arabamızı daha sık kullanmak gerekebiliyor. Ancak yaz aylarında motorlar aşırı ısınma sebebi ile bu durum araçlarımızı olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.

Ancak kullanabileceğimiz en temel araç, arabamızı serin tutmak için motorumuzda dolaşan sıvıdır. Bazen, su mu soğutma sıvısı mı ve bu ikisinden hangisinin daha iyi çalıştığı konusunda bir tartışmaya geliriz. Ancak daha da önemlisi, sürüş sırasında motorunuzun sıvısının bitmemesini sağlamaktır.

Yazın arabanızı nasıl serin tutabileceğiniz konusunda daha fazla fikre ihtiyacınız varsa, istediğiniz zaman yapabileceğiniz, uygulaması kolay bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Arabanızın su seviyesini kontrol edin

Hepimiz biliyoruz ki insanlarda bile su gereklidir; tıpkı arabanızda olduğu gibi, motorunuzda dolaşan su, motorunuzun aşırı ısınmamasını sağlar. Su, özellikle yaz aylarında aracınızı daha sık kullandığınızda çabuk buharlaşabileceğinden, suyunuzun kolayca kaynamasına ve buharlaşmasına neden olur.

Bununla birlikte, motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için aracınızın su seviyesini düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Öte yandan, soğutma sıvısı kullanıyorsanız ve seyahatiniz sırasında bu sıvı azalıyorsa, acil durumlar için arabanızda temiz su bulundurmanız güvenlidir.

Su ve Soğutucu

Bu sıvılar arabanızı soğutmak için gerekli olduğundan, su ve soğutma sıvısı farklarını bilmeniz gerekir . Çoğu araç sahibi radyatörlerinde su kullandığından, eğer ellerinde soğutma sıvısı yoksa, bu tamamen iyidir, ancak uyarıları anlamanız gerekir.

Su, motorunuzun soğutulmasında önemlidir, ancak soğutma sıvısından daha düşük bir sıcaklıkta kolayca kaynayabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca kışın motorunuzun suyunun motorunuzu bloke etmesi ve daha büyük bir soruna neden olma olasılığı daha yüksektir. Ancak kullanabileceğiniz tek seçenek sudur; ayrıca uygun bakım ve kontrol ile etkili bir seçenek olabilir.

Öte yandan, çoğu araç sahibi, soğutma sıvısı sıcaklığa dayanacak şekilde tasarlandığından motorlarının emin ellerde olduğundan emin olmak için soğutma sıvısı kullanır. Yüksek sıcaklıklara karşı daha dayanıklı olduğu için yaz aylarında kullanmak daha güvenlidir. Bu sayede yaz aylarında bile aracınızın aşırı ısınmamasını sağlayacaktır.

Bazı araç sahipleri, soğutma sıvısını suya 50/50 oranında karıştırır. Radyatörlerinde bir sorun olduğunda bunu yaparlar. Eğer öyleyse, suyu ve soğutma sıvısını karıştırabilir ve tamir ettirmek için teknisyeninizi ziyaret ettiğinizden emin olabilirsiniz. Teknisyeniniz, soğutma sıvınızın sızmasına neden olan hasarlı parçaları değiştirecektir.

Gözünüz sıcaklık göstergesinde olsun

Bu yaz uzun bir yolculuğunuz varsa, ateş ölçerinizi mutlaka izleyin. Sıcaklık göstergeniz, motorunuzun sıcaklığına hala dayanıp dayanamayacağını belirleyecektir. Bu nedenle, mastarınızın ibresinin ortayı gösterdiğinden emin olmalısınız. Aniden kırmızı çizgiye geldiyse kenara çekin ve tekrar kullanmadan önce motorunuzu bir süre soğumaya bırakın.

Temiz hava fan seçeneğini açın

Klima, bu yaz uzun bir sürüşteyken motorunuzu daha sıcak hale getirebilir; arabanızın AC ve fan kullanımını dengelediğinizden emin olun. Etrafında ağaç olan bir yerde araç kullanıyorsanız klimanızı kapatıp camınızı açmayı deneyin. Bu sayede motorunuzun soğumasına yardımcı olabilir ve aşırı ısınmayı önleyebilirsiniz.

Başka bir şey de camınızı hafifçe açabilirsiniz, böylece temiz hava arabanızı soğutmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede klimanızı maksimum seviyede kullanmaktan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Araba tekerleği nasıl değiştirilir önemli detay ve ipuçları

Eski arabanızın aküsünü değiştirin

Aracınızın aküsü bozulmuşsa, akünüz eskisi kadar verimli olmayabilir. Sonuç olarak, motorunuzun aşırı ısınmasına neden olabilecek daha fazla iş yapması gerekir. Ancak, pilinizi zaten değiştirmeniz gerektiğinde bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  1. Motorunuz çalışmaya başlamadan önce zaman alır.
  2. Arabanızı her rölantiye aldığınızda farlarınızın karardığını fark edeceksiniz.
  3. Pilinizin terminalleri ve kabloları korozyon belirtileri gösterecektir.
  4. Akünüz verimini kaybettiğinde, aracınız rölanti modundayken görünür. Motorunuz açıkken elektrikli camın standart hızına kıyasla çok yavaş çalıştığını fark edebilirsiniz.

Bu işaretleri fark ettiğinizde, değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirleyecek olan onlar olacağından, mümkün olan en kısa sürede tamircinizi ziyaret etmelisiniz.

Motor yağ seviyenizi kontrol edin

Motor yağı, arabanızın motorunuzdaki fazla ısıyı atmasına yardımcı olur, bu nedenle gerektiğinde değiştirdiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca, doğru seviyede olduğundan emin olmalısınız. Düşük motor yağı seviyesi, aracınızın sorunsuz çalışmasına yardımcı olduğu için motorunuzun ısınmasına neden olabilir.

Arabanızın camlarını renklendirin

Pencerelerinizi renklendirmek, yaz aylarında daha rahat bir sıcaklığa sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, klima motorunuza daha fazla ısı ve çalışma ekleyebileceğinden, aracınızın iç ve camlarında bazı değişiklikler yapmak daha iyidir. Ayrıca, arabanızı renklendirmek tüm güneş ışınlarını engelleyecek ve pencerelerden yalnızca bir miktar ışığın geçmesine izin verecektir.

Böylece, arabanızın içini serinletmek için motorunuzu fazladan iş yapmaya zorlamanıza gerek kalmaz. Renkli camlar ayrıca güneşten gelen zararlı UV ışınlarını da engelleyebilir.

Sonuç olarak

Kendimiz için ve arabamız için iyi bakmayı bilirsek eğer yaz yolculuklarımız çok daha keyifli olabilir, Yukarı da verdiğimiz ipuçları kesinlikle unutulmaması gereken bir yaz deneyimi için sizlere yardımcı olacaktır.

Editör Yazar

admin

Can Kamacı, bir çok konuda bilgi birikimini aktarma amacı ile kurulmuş bir blog sayfası ve sayfalarında, içerik geliştirici.
Mutlu
Mutlu
0 %
Üzgün
Üzgün
0 %
Heyecanlı
Heyecanlı
0 %
Uykulu
Uykulu
0 %
Sinirli
Sinirli
0 %
Süpriz
Süpriz
0 %

İçerik Puanlaması

5 Puan
0%
4 Puan
0%
3 Puan
0%
2 Puan
0%
1 Puan
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir