0 0
Okuma Süresü:2 Dakika, 20 Saniye

Değişen dünya koşulları ve sürekli gelişen teknolojiyle artık dijital bir çağda yaşadığımız reddedilemez bir gerçek. Bilgisayarın icadından beri süregelen yıllarda birden çok yazılım dili geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediliyor. Bu yazılımlar şu an kullandığım bir çok şeyin yaratıcıları. Yazılımın önemi su götüremez bir gerçek. Günümüzde bile yazılım geleceğin mesleklerinden ve işlerinden biri sayılıyor. Her yıl inanılmaz bir hızla gelişen teknoloji hayatımıza girmeye devam ediyor ve tahminlere göre de ilerleyen yıllarda katlanarak girmeye devam edecek. Hal böyle olunca günümüzde bir çok insan yazılım alanına ilgilerini kaydırmış durumda. Bu konumuzda ise yazılımın neden önemli olduğunu ve gelecekte yazılımın yerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yazılım Neden Önemli?

Giriş paragrafında de belirttiğim üzere yazılım sayesinde şu an kullandığımız bir çok teknolojik aleti kullanmaya başladık ve kullanmaya devam ediyoruz. Her yıl çıkan yeni teknolojik aletler ve bilgisayarda kullandığımız programlar yazılım dilleri üzerinden geliştiriliyor. İlerleyen yıllarda teknolojini daha da ilerleyeceğini düşünürsek bugünden itibaren yazılım öğrenmenin önemini kolayca anlayabiliyoruz.

Yazılımın gelecekteki yeri

Hızla gelişen teknolojik gelişmelerin ana kaynaklarından biri yazılımdır. İlerleyen yıllarımızda yazılım üzerinden bir çok şey yapma imkanımız var. Bugünden itibaren yazılım öğrenmek gelecekte hızla değişen teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için çok önemlidir. Ayak uydurmaya ek olarak yazılım öğrenerek bizde bu teknolojik gelişmelerin hızlanmasına etki edebiliriz. Yazılımla uğraşarak gelecek değiştirmek mümkündür. Bu son cümle yazılımın neden çok önemli olduğunu açıklamaya yeter diye düşünüyorum.

Günümüzde bir çok girişimcinin farklı gezegenlerde yaşama hayalini çokça duymaya başladık. Buralara gitmemizi sağlayan yazılımlar bu yazılım dilleriyle yazılacaklar. Her hangi bir robot bile yazılım kullanılarak işlevsel hala gelecektir. Örnekleri çoğaltabiliriz…

Yazılımın yararları

Yazılımın iş hayatına etkisi

  • Rutin görevleri otomatikleştirerek maliyet azaltmak
  • Personellerin verimliliğini arttırmak
  • Ofis üretkenliğini arttırmak ve ölçmek
  • İş operasyonlarını kolaylaştırmak
  • Kağıt işlemlerini azaltır
  • Müşteriler, tedarikçiler ve ortaklarla daha iyi bir iletişim

Bilgisayar yazılımının kullanım alanları nelerdir?

Yazılım, bilgisayarları çalıştırmak ve belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılan bir dizi talimat, veri veya programdır. Bir bilgisayarın fiziksel yönlerini tanımlayan donanımın aksine, yazılım, bir cihazda çalışan uygulamalara, komut dosyalarına ve programlara etkide bulunmak için kullanılan genel bir terimdir.

Yazılıma Başlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazılım sonu olmayan bir deniz gibidir. Öğrenecek bir çok şey vardır. Yazılıma başlamadan önce sürekli öğrenmeye ve sabırlı olmaya açık olmalıyız. Hangi program dilini kullanmak istiyorsak, o yazılım dili hakkında internette bulunan kursları, makaleleri ve öğrenim içeriklerini silip süpürmemiz gerekiyor. Ayrıca yazılım sadece kitap okuyarak öğrenilecek bir şey değildir. Öğrenmeye başladığımız yazılım dilinde bir çok alıştırma yapmak zorundayız. Bu şekilde öğrenmeye başladığımız yazılım dilinde uzmanlaşmaya başlayabiliriz.

Belli Başlı Yazılım Dilleri

Günümüzde 150’den fazla yazılım dili vardır. Bunların arasında Java, Pascal BasicCC#C++JavaScriptCobelPHFPerlPythonAda ve Swift vardır.

Eğer yazılım öğrenmeye Java’dan başladıysanız Yazılım>Java ile ilgili araştırma ve yazıları okumaya başlayabilirsiniz, bunun ile alakalı yakın zaman da bir içerik paylaşmayı düşünüyorum.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir