0 0
Okuma Süresü:3 Dakika, 22 Saniye

Sırt ağrısı ve mevsimsel rahatsızlıklarla savaşmaya yardımcı olan basit ve kullanışlı bir fiziksel hareket. Bu yüzden yürüyüş pratiği yapmak zihin ve beden için iyidir.

Yürümek iyidir , gerçekten de bir ilaçtır: Bir araştırmada iddia ettiği gibi , bağışıklık tepkisini güçlendirir, “kötü” kolesterol seviyelerini düşürür, eklem ağrılarını giderir, hatta meme kanserine yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olur . Haftada 7 saat veya daha fazla yürüyen kadınların meme kanseri riski, haftada 3 saat veya daha az yürüyenlere göre %14 daha düşük. Zam bile nörolojik düzeyde avantajlara sahiptir. Daha iyi yansıtmaya yardımcı olur: Nietzsche, “ Bütün büyük düşünceler yürürken tasarlanır ” diyerek bu görüşteydi . Ama neden yürümek güzel ? Spor yürüyüşü nasıl yapılır İşte bazı cevaplar.

Yürümenin faydaları: beden ve zihin için her derde deva

Her şeyden önce yürümek fiziksel bir aktivitedir , hatta ilkidir. İnsan her zaman yaşamak, avlanmak, beslenmek, kendini savunmak için hareket etmiştir. Hareket etmek sağlıklıdır: Fiziksel hareketsizliğin dünyadaki dördüncü en önemli ölüm risk faktörü olduğunu unutmamalısınız. Pratiği yürüyen düzenli ve yeterli çeşitli getirmek yürütülen eğer, fiziksel faaliyetlerin bir parçası olan bu: faydalarını artırır kardiyorespiratorik olarak sıra kas esenlik, ayrıca iyileştirilmesi kemik ve fonksiyonel sağlık. Yürüyüş hipertansiyon riskini azaltır, aynı zamanda koroner kalp hastalığı , inme, diyabet ve meme ve kolon kanseri. Düşme ve kalça kırığı riskini azaltır. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, enerji dengesi, kilo kontrolü ve azaltmaya yardımcı olmak için gereklidir.

Sonuç almak için yürümek ne kadar sürer? 10.000 adım kuralına gerçekten güvenmeniz gerekiyor mu? “Kardiyo-solunum sağlığı için faydalı olması için, her fiziksel aktivitenin en az 10 dakikalık seanslar halinde yapılması gerekir” diyen aynı kayıt, Dünya Sağlık Örgütü’nün 18 yaş üstü için haftada 150 dakikalık bir süreyi önerdiğini hatırlatıyor . aktivite. Orta yoğunluk için, Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde bir kinesiyoloji ekibi tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarının kanıtladığı gibi, dakikada 100 adımdan bahsediyoruz .

Sırt için faydalar

Yürümek neden iyidir? Çünkü dolaşımı harekete geçirir ve kasların güçlenmesine yardımcı olur. Yürümek tüm vücut için sağlıklıdır ve özellikle sırt için faydalıdır. Zindelik ve sağlık durumunuzla uyumlu olarak yürürken hareket etmek , omurlardaki kırık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yürümek zihne iyi gelir

Düzenli yürüyüş , benlik algısını ve benlik saygısını, ruh halini ve uyku kalitesini iyileştirir ve stres, kaygı ve yorgunluğu azaltır . Fiziksel olarak aktif kişilerin depresyona girme riski %30’a kadar azalır ve aktif kalmak depresyondakilerin iyileşmesine yardımcı olur.

Ek olarak, daha iyi fiziksel sağlık bildirdiler. In yaşlılaraktif kalmak bilişsel işlevi, hafızayı, dikkati ve işlem hızını iyileştirebilir ve bilişsel gerileme ve bunama riskini azaltabilir.

Yürüyüş yapmak, soğuk algınlığı ya da gribin yaygın olduğu mevsimlerde bile korunmanız açısından faydalı olabilir. 1000’den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırma, haftada en az 5 gün, günde en az 20 dakika yürüyenlerin, haftada bir veya daha az egzersiz yapanlara göre %43 daha az hasta günü geçirdiğini buldular.

Spor yürüyüşü veya fitwalk nasıl yapılır

Hareketle ilgili tüm faaliyetler gibi, ne kadar doğru yapılırsa sağlık için o kadar iyidir. Özellikle hızlı yürüyüş yapmak istiyorsanız . Daha çok fitwalking veya spor yürüyüşü olarak bilinir, hızlı bir tempoda (dakikada yaklaşık 130 adım) yürüyerek gerçekleştirilen fiziksel bir aktivitedir. Bu “yağ yakıcı” bir aktivitedir: sadece gösterge niteliğinde, saatte 6 km hızla bir saat yürüyerek yaklaşık 70 kg olan bir kişi ortalama 300 kalori yakar .

Teknik

Fitwalking yürüyen sanatıdır. Bu nedenle 7 ila 9 km/s hızla uygulanan bu disiplini en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için doğru bir tekniğe ihtiyaç vardır.  hız yürüme alternatif olarak tavsiye edilir koşu maksimum kalp hızının % 60-80 çalışan bir orta yoğunluklu egzersiz. Her ikisi de etkilidir, ancak yürümek eklemler üzerinde daha az etki yaratır. Fitwalk nasıl iyi yapılır ? Her şeyden önce dik bir duruşu korumak gerekir, ancak sert değil;  omuzların “gövde üzerine bir ağırlık gibi düşmeden” gevşetilmesi gereklidir.

Ayağın doğru pozisyonu çok önemlidir : yerde dururken biraz dıştadır, maksimum itme noktasına ulaşılana kadar zeminde tamamen desteklenene kadar bir pozisyon korunur. Kasların çalışmasını hissetmek için bacakların hareketi enerjik olmalıdır.

Geniş ve uyumlu bir hareket varsayarak, pelvis seviyesinde doğal olarak hareket etmeyi öğrenmek çok önemlidir . Yürüme eylemindeki kollar , onları dik açılarda bükerek sallanmalıdır. Omuzlar kolların hareketini destekler ve yumuşak bir şekilde aşağıya düşecek şekilde konumlandırılmalıdır. Boyun ve baş bir bütün oluşturur.

Başlamaya ve yürümenin tüm faydalarından yararlanmaya hazır mısınız ? düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yorumda bizlere aktarabilirsiniz.

Mutlu
Mutlu
0 %
Sad
Üzgün
0 %
Excited
Heyecanlı
0 %
Sleepy
Uykulu
0 %
Angry
Sinirli
0 %
Surprise
Sürpriz
0 %

Ortalama puanı

5 Yıldız
0%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir